Güncel
21 Şub 2021 10:13 Son Güncelleme: 21 Şub 2021 10:23

Başbakan Saner'den ağır ifade "Yorgundu, dinlensin dedik" ! Sağlık Bakanı neden görevden alındı

KKTC'deki sürpriz kabine değişikliğinde Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin görevden alınmasının yankıları sürüyor. Başbakan Ersan Saner, katıldığı televizyon yayınında değişiklikle ilgili ağır bir ifade kullandı: "Kendisi yorgundu, dinlensin dedik"

Başbakan Saner'den ağır ifade "Yorgundu, dinlensin dedik" ! Sağlık Bakanı neden görevden alındı

KKTC'deki kabine değişikliğinin ardından Başbakan Ersan Saner katıldığı televizyon yayınında açıklamalarda bulundu. Başbakan Saner, Sağlık Bakanı Ali Pilli için ağır bir ifade kullanarak görevden alma gerekçesini duyurdu "Kendisi yorgundu, dinlensin dedik"... 

Başbakan Ersan Saner, parti içi rekabet nedeniyle mi Ali Pilli'yi görevden aldı? Her ikisi de UBP'li olmasına rağmen Ersan Saner, Ali Pilli'yi neden görevden aldı? Üstelik koronavirüs mücadelesinde KKTC'nin önde gelen ismiyken sürpriz değişiklik tartışılıyor... 

Bu tartışmalar sürerken Başbakan Ersan Saner, katıldığı televizyon yayınında sorulara cevap verdi. 

Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin görevden alınarak yerine Ünal Üstel'in getirilmesi ardından yankılar sürerken Başbakan BRT ekranlarında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Hamza Ersan Saner, Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin "yorgun olduğunu gözlemlediğini, istirahatini uygun gördüklerini" söyledi. 

BRT ekranlarında konuşan Başbakan Saner'in satır başları şöyle;

 “Sokağa çıkma yasağı kısmi devam edecek. Belli saatlerde hizmet alabilecekler.

Kapalı işyerlerini açıklamakla yetindik çünkü tümünü yazarken atladıklarımız olabilirdi.

Kapalı olanları belirttik.

Pazartesinden cumaya kadar da saat 8’den sabah 5’e kadar da sokağa çıkma yasağı devam edecek.

27 Şubat cumartesi günü standart eczane market benzin gibi ihtiyaçlarımızı giderebileceğimiz yerler açık olacaktır…”

ALİ PİLLİ YORGUNDU 

Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin görevden alınması hakkında Başbakan Hamza Ersan Saner şöyle dedi;

“UBP’nin 21 vekili var. Her görevi yapabileceklerini düşünüyorum. Bunda tereddüttüm yok… Sayın Pilli’nin çalışmalarında da sıkıntı yok. Ama kendisinde bir yorgunluk olduğunu görüyorum. Yorgunluğunu net biliyorum. Aşı ile ilgili sıkıntılar da oldu.. Biraz rahatlaması, istirahat etmesini uygun buldum. Aşı konusunda tam istediğimiz yöntemi uygulayamadığımızı da ifade edeyim”

PARTİ İÇİNDE SORUN YOK

Sosyal medyada yoğun olan, verilen tepkileri anladığını kaydeden Başbakan Hamza Ersan Saner, parti içinde bir sıkıntı olduğunu düşünmediğini özellikle vurguladı. 

Başbakan yeni Bakan Ünal Üstel'in bu görevde başarılı olacağına inancını dile getirerek pandemi sürecinin zafiyete uğramayacağını kaydetti. 

ENDİREKT OLARAK HABERİ VARDI

Başbakan Saner'in görevden alınmasıyla ilgili açıklamasının ardından Ali Pilli "Görevden alındığımı medyadaki son dakika haberlerinden öğrendim" demişti. "Ali Pilli haberi medyadan mı öğrendi?" sorusuna yönelik ise Başbakan Saner, "Cumhurbaşkanına dün takdim ettim. Haberi direk olmasa da endirekT vardı. Konuşmuştuk..." dedi.

DOĞRU KADROLARLA ÜLKEYİ YÖNETMEK

Önemli olanın oluşturulan doğru kadrolarla ülkeyi yönetmek olduğunu belirten Başbakan Saner, kabinde bir kadın bakanının olması uygun olacağı ve Resmiye Canaltay’ın da turizmcilik geçmişi ile görevi rahatlıkla yürütebileceği için atandığını söyledi.

ÇOK TEMKİNLİ DAVRANIYORUZ

15 Aralık'ta Dünya'da Koronavirüsten etkilenen insan sayısının 72 milyon civarlarında olduğunu, yaklaşık son iki ayda ise dünyada bu rakamın 111 milyona yükseldiğini hatırlatan Başbakan Saner, KKTC’ye bakıldığında diğer ülkelerle büyük bir fark görüldüğünü söyledi.

Saner “bizim çok temkinli davrandığımız ortada ancak sıkıntı hastane altyapımız ile hastalığın seyri konusunda istenilen noktaya gelmede bazı problemlerin olduğunu gözlemliyoruz” dedi.

Ana vatan Türkiye’nin yaptığı Acil Durum Hastanesi sayesinde yoğun bakım yatak sayısının yükseldiğini belirten Saner, hastalığın 2021 yılı içinde sonlanmayacağını bu yüzden hastalıkla birlikte yaşamayı öğrenmek gerektiğini kaydetti.

EKONOMİDE CİDDİ SIKINTILAR YAŞANIR

Rakamlar her yükseldiğinde kapanma konuşulursa ekonomi anlamında ciddi sıkıntılar yaşanacağını kaydeden Saner, “bu çerçevede Tabipler Birliği ve Tıp-İş ile de görüştüm ve hastanedeki altyapının bir ileri noktaya taşınması için gerekli çalışmaları başlatmak zorundayız” dedi.

Enfeksiyona yakalanan hastaların temaslıları konusunda bilgi paylaşımının çok önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Saner, temaslı takibinde yaşanan sıkıntının hastalığın yükselmesine ciddi bir etken olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Temaslıların elektronik bir sistemle kendi evlerinde kalmalarının yöntemlerini aradıklarını, bu konuda önümüzdeki hafta bir sunum yapılacağını söyleyen Başbakan Saner, bunun başarılması durumunda temaslı probleminin ortadan kaldırılacağını ve devletin ciddi bir mali külfetten kurtulacağını belirtti.