Güncel
07 Ara 2020 16:00 Son Güncelleme: 07 Ara 2020 22:46

Beklenen oldu! Ersan Saner hükümet kurma yetkisini aldı

Ersin Tatar, hükümeti kurma görevini tekrar Ersan Saner’e verdi.

Beklenen oldu! Ersan Saner hükümet kurma yetkisini aldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümeti kurma görevini yeniden UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner’e verdi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Ersan Saner, yeniden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan hükümeti kurma görevini devraldı.

Saner, görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, tüm siyasi partilerle bir tur görüşme gerçekleştirdiklerini hatırlatarak bilgilerin mevcut olduğunu belirtti.

Bu bilgiler ışığında bazı partilerle temas kurarak “üzerimize düşeni yapacağız” diyen Saner, bu saatten sonra hükümeti kurmamanın söz konusu olmadığını dile getirdi.

UBP Genel Başkan Vekili Saner, Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ile bugün saat 17.00’da tekrar görüşme yapacaklarını da ifade ederek “Bir hükümet kurmak adına her türlü çalışmayı gerçekleştireceğiz” dedi.

Halkın Partisi’nde (HP) gerçekleşen istifalar hakkında da konuşan Saner, “HP’den istifa eden arkadaşlarımızla bir alakamız yok…” ifadelerini kullandı.

Hamza Ersan Saner, bu akşamki görüşmeden bir sonuç çıkacağını söylemenin çok erken olduğunu, çıkması halinde de Parti Meclisine götürülmesi gerekeceğini kaydetti.

Görevin ilk kez kendisine verildiği 7 Kasım’dan sonra bazı siyasi partilerle bir, bazılarıyla ikişer kez görüştüğünü kaydeden Saner, bu görüşmelerde nasıl bir hükümet kurulabileceği konusunda bilgi edindiklerini, bu bilgiler ışığında temaslarını sürdüreceklerini belirtti.

Ülkede, Halkın Partisinin hükümetten çekilmesiyle 6 Ekim’den itibaren hükümet boşluğu yaşanmakta olduğunu ifade eden Saner, bazı sivil toplum örgütlerinin hiçbir siyasi partinin hükümette yer almak istemediği yönde açıklamada bulunması üzerine UBP’nin hükümette yer almaya hazır olduğunu ancak sürdürülebilir bir model istedikleri yönde açıklama yaptığını anımsattı.

Hüseyin Özgürgün’ün ülkeye dönmesi ile ilgili bir soru üzerine de Saner, UBP’nin Özgürgün’ün evi olduğunu,  Özgürgün ile her zaman birlikte çalışma niyetleri olduğunu kaydetti.