Güncel
04 Ara 2020 09:00 Son Güncelleme: 08 Ara 2020 07:54

Biden "İlk ben yaptıracağım" dedi ve ABD'de koronavirüs aşılamasının tarihi verdi...

Koronüvirüsten en çok etkilenen ülke ABD'de aşılama ne zaman başlayacak? Amerikalılar ve dünya o tarihi merakla bekliyor. Seçilmiş Başkan Biden ise o tarihi açıkladı...

Biden "İlk ben yaptıracağım" dedi ve ABD'de koronavirüs aşılamasının tarihi verdi...

ABD'de koronüvirüs aşısı ne zaman uygulanacak, sorusunun cevabını seçilmiş Başkan Joe Biden verdi. Biden'ın açıklaması ABD'de yeni bir tartışmayı açacak. Aşılama çalışması için koltuğa oturmayı bekleyen Biden "Aşıyı herkesin önünde yaptıracağım" dedi. 

Biden'in bu sözlerini değerlendiren uzmanlar, Trump döneminde bu kararın verilmeyeceğini dolayısıyla aşılama çalışması için yeni başkan Biden'in göreve gelmesinin beklendiğini söylediler. Biden'in açıklamasıyla ABD'de aşılama tarihinin Ocak ayının son haftası başlayabileceği de belirtildi. 

Biden, Dr. Anthony Fauci'nin güvenli olduğunu söylemesiyle aşıyı herkesin önünde yaptıracağını duyurdu. 20 Ocak'ta Beyaz Saray'a çıkacak olan Joe Biden, 1984'ten bu yana Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü'nün direktörlüğünü yapan Amerikalı hekim ve immünolog Anthony Fauci'nin kendi başkanlık döneminde de bu görevde kalmasını istediğini açıkladı.

Biden, Fauci'nin mevcut görevinin yanı sıra Covid-19'la mücadele ekibinin baş sağlık danışmanı olmasını istediğini de aktardı.

Toplu taşıma tesislerinde ve federal hükümet binalarında maske takılmasını zorunlu kılan kararname çıkaracağını belirten Joe Biden, yönetiminin ilk 100 gününde Amerikan halkından maske takmasını isteyeceğini de sözlerine ekledi.

Dr. Anthony Fauci, İngiltere'nin Pfizer ve BioNTech'in ürettiği koronavirüs (Covid-19) aşısını onaylayarak acele ettiğini belirterek, klinik deneylerde ortaya çıkan verilerin yeterince iyi incelenmediğini ifade etmişti.

ABD'nin verileri detaylı incelediğini belirten Fauci, Amerikan halkına bunun güvenli ve etkili bir aşı olduğunu garanti etmek için verileri çok dikkatli bir şekilde inceliyoruz. Amerikan İlaç Dairesi ile düzenleyici bir yaklaşımın altın standardına sahibiz. İngiltere bunu o kadar dikkatli yapmadı" dedi.