KKTC
13 Oca 2021 09:13 Son Güncelleme: 13 Oca 2021 09:20

CTP Genel Başkanı Erhürman'dan erken seçim açıklaması: Başka çare kalmadı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman erken seçime yönelik açıklama yaptı. Erhürman "Halkın iradesine başvurmaktan başka çare kalmadı" dedi.

CTP Genel Başkanı Erhürman'dan erken seçim açıklaması: Başka çare kalmadı

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümeti eleştirerek "Halkın iradesine başvurmaktan başka çare kalmadı" dedi. CTP'den yapılan kurumsal açıklamanın ardından Tufan Erhürman da sosyal medya üzerinden erken seçim değerlendirmesi yaptı. 

Erhürman, hükümeti eleştirerek erken seçimin gerekliliğini vurguladı. CTP Genel Başkanı Erhürman böyle bir hükümetin uzun süre devam etmesini talep etmek pandeminin yarattığı zor koşullarda kaosun derinleşmesini istemekten başka bir şey olmadığını belirterek, halkın iradesine başvurmaktan başka çare kalmadığını söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu kürsüsünden ‘erken seçim' çağrısı yapan Başbakan Ersan Saner’i eleştiren Erhürman, “az buz bir şey değildir” diyerek “Bu çağrı Meclis başkanlığı seçimi konusunda iktidara mensup milletvekillerinin kendisini hayal kırıklığına uğratması sonucunda yapılmışsa daha da önemlidir” ifadelerini kullandı.

Erhürman, bu durumun iktidara mensup Milletvekillerinin hükümete olan güvensizliklerini ortaya koyduklarını belirterek, Başbakanın da kendi hükümetine ve iktidara mensup Milletvekillerine güvensizliğini ortaya koymuş demek olduğunu kaydetti.

Bu şartlar altında böyle bir hükümetin uzun süre devam etmesini talep etmenin pandeminin yarattığı zor koşullarda, kaosun derinleşmesini istemekten başka bir şey olmadığının altını çizen CTP Genel Başkanı Erhürman, “O nedenle bütçenin geçmesini, seçim hazırlıklarının yapılmasını sağlayacak ve seçimi ilan etmiş hükümete seçim maksatlı ‘icraat’ yapacak zamanı tanımayacak biçim ve sürede halkın iradesine başvurmaktan başka çare kalmamıştır!” dedi.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman açıklamasında şunları söyledi:

“Bir Başbakan’ın, hükümeti henüz bir aylıkken Meclis kürsüsünden erken seçim çağrısı yapması az buz bir şey değildir. Bu çağrı Meclis Başkanlığı seçimi konusunda iktidara mensup Milletvekillerinin kendisini hayal kırıklığına uğratması sonucunda yapılmışsa daha da önemlidir.

Bu durumda iktidara mensup milletvekilleri hükumete güvensizliklerini ortaya koyarken, Başbakan da kendi hükümetine ve iktidara mensup Milletvekillerine güvensizliğini ortaya koymuş demektir.

Bu şartlarda böyle bir hükümetin uzun süre devam etmesini talep etmek pandeminin yarattığı zor koşullarda kaosun derinleşmesini istemekten başka bir şey değildir. O nedenle bütçenin geçmesini, seçim hazırlıklarının yapılmasını sağlayacak ve seçimi ilan etmiş hükümete seçim maksatlı "icraat" yapacak zamanı tanımayacak biçim ve sürede halkın iradesine başvurmaktan başka çare kalmamıştır!”