Güncel
12 Oca 2021 12:34 Son Güncelleme: 12 Oca 2021 12:54

KKTC'de koalisyona erken seçim bombası düştü! Ataoğlu sert eleştirdi...

KKTC gündeminde bomba etkisi yaratan Başbakan Saner'in erken seçim çağrısını koalisyonun ortağı olan DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu sert eleştirdi: "Halk erken seçime hazır mı? Bunu hiç sorgulamadan, karar almak çok doğru değil”

KKTC'de koalisyona erken seçim bombası düştü! Ataoğlu sert eleştirdi...

Başbakan Ersan Saner'in erken seçim çağrısı koalisyonda bomba etkisi yarattı. Üç ortaklı koalisyon hükümetinde UBP Genel Başkanı Saner ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı erken seçim kılıçlarını çekti. Üçüncü ortak DP'nin Genel Başkanı Fikri Ataoğlu'ndan ise sert eleştiri geldi: "Halk erken seçime hazır mı? Bunu hiç sorgulamadan, karar almak çok doğru değil” 

KKTC koalisyon hükümetini oluşturan üç partinin genel başkanı erken seçim tartışması içine girdi. UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersan Saner, erken seçim çağrısı yaptı. Ardından hükümette Başbakan Yardımcılığı ile Ekonomi ve Enerji Bakanı görevini sürdüren YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı "Erkenin de erkeni seçime hazırız" dedi. Her iki liderin kılıçlarını çektiği ortamda koalisyondaki diğer parti olan DP'nin Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ise erken seçim isteğini sert sözlerle eleştirdi. Ataoğlu "Başbakan Ersan Saner’i gün içinde arayarak bu konu hakkında bizleri bilgilendirmesini talep edeceğim" dedi. 

Fikri Ataoğlu, erken seçimin gündeme gelmesiyle ilgili açıklamalarda bulunarak, “Halk erken seçime hazır mı? Bunu hiç sorgulamadan, karar almak çok doğru değil” dedi.

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, BRT ekranlarında yayınlanan ‘Manşet+’ programına telefon bağlantısı ile katıldı.

Ataoğlu, dünkü Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu görüşmesinde, Meclis Başkanlığı seçiminde Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Milletvekili Resmiye Canaltay’ın Meclis Başkanlığı adaylığının reddedilmesi konusunda açıklama yaptı.

Pandeminin devam ettiğine, bununla beraber pandeminin yan etkilerinden kaynaklanan sıkıntılara da dikkat çeken Ataoğlu, iki ayı aşkın süredir ülkenin hükümetsiz kaldığının da göz önünde bulundurulmasının gerekliliğine işaret ederek şunları söyledi:

“Erken seçim değil, herkesin elini taşın altına koyup, bu memleket için yapılması gereken, üretilmesi gereken neler varsa onlar üzerinden çalışmamız gerek. Halk erken seçime hazır mı? Bunu hiç sorgulamadan karar almak çok doğru değildir. 3 partinin hemfikir olup, bu açıklamaların yapılması gerekirdi.”

Erken seçimin kimsenin gündeminde olmaması gerektiğine de vurgu yapan Fikri Ataoğlu, gündem olması gerekenin ‘memleket’ olması gerektiğini ifade etti.

Ülkenin ciddi bir sıkıntı içerisindeyken seçime gidilmesini doğru bulmadığını dile getiren Ataoğlu, “Erken seçim tarihi ile bir görüşmemiz olmadı. Şu dakikaya kadar herhangi biri tarafından aranmadık… Başbakan Ersan Saner’i gün içinde arayarak bu konu hakkında bizleri bilgilendirmesini talep edeceğim” dedi.