Güncel
28 Kas 2020 11:00 Son Güncelleme: 28 Kas 2020 11:13

Ersan Saner 'koalisyon yemeğine' neden katılmadı? Gizli dosyası mı var?

Hükümet kurma görüşmeleri kapsamında meclisteki siyasi parti temsilcileri için Tufan Erhürman'ın düzenlediği akşam yemeğine Ersan Saner katılmadı. Saner'in yemekte olmaması akıllara pek çok soruyu getirdi.

Ersan Saner 'koalisyon yemeğine' neden katılmadı? Gizli dosyası mı var?

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'ın siyasi parti temsilcileri ile koalisyon görüşmeleri kapsamında düzenlediği akşam yemeğine Ersan Saner katılmadı. Ersan Saner'in bir başka programı olduğunu mazeret bildirerek toplantıya katılmaması akşam yemeğinde çeşitli yorumlara neden oldu. 

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın davetiyle Lefkoşa'daki Valide Hanım Konağı'nda saat 18.00’de gerçekleşen yemekli toplantıda HP Genel Başkanı Yenal Senin, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı katıldı.

Yemek öncesi Erhan Arıklı anlamlı bir açıklama yaptı. Dörtlü koalisyon ihtimalini yüksek gördüklerini belirten Arıklı "Bize ihtiyaç olacağını sanmıyorum" dedi. YDP için önemli olanın erken seçim tarihi olduğunu belirten Arıklı "Erken seçim tarihi belirlensin. Biz gerekli desteği veririz. En geç Mayıs ayına kadar seçim yapılmalı" diye konuştu. 

Erhan Arıklı'nın sözleri akşam yemeğinde oluşacak siyasi atmosferi de ortaya koydu: “Keşke aramıza Ersan Saner de olsaydı. Ülke sorunlarını ve içinde yaşadığımız sıkıntılardan çıkış yolunu bir konsensusla aşma yollarını arasaydık. YDP olarak tüm siyasi partilerin içinde olacağı milli mutabakat hükümetini önermiştik. O da olamıyorsa herhangi bir hükümet modeliyle ülkedeki boşluğu ortadan kaldırmak gereklidir."

ERSAN SANER'İN GİZLİ DOSYASI

Tufan Erhürman'ın daveti ile düzenlenen akşam yemeğine UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner'in katılmaması politika çevrelerinde anlamlı bulundu. Mecliste sandalye sayısı fazla olan ve genel başkanları Cumhurbaşkanı seçilen UBP'nin böylesine kritik bir akşam yemeğinde temsil edilmemesi spekülasyonlara neden oldu. 

Ersan Saner'in katılmaması akşam yemeğindeki görüşmelere de damga vurdu. Yemekte her partinin temsilcisi görüşlerini bildirirken, UBP'nin görüşlerinin alınamaması Tufan Erhürman'ın sürdürdüğü görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanacağına dair hava oluşturdu. 

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Tatar'ın banka açılışında yaptığı konuşmada UBP-HP koalisyonunu işaret ederek "Hükümet kurma çalışmaları vardır. Bir mesaj vermem gerekir. UBP- HP Önemli başarılara imza atmıştır Sayın Özersay... Mesajı alan alsın... " şeklindeki konuşması hatırlandı. 

Bu konuşma ile birlikte Ersan Saner'in akşam yemeğine katılmaması birleştirilerek, Tufan Erhürman'ın pazartesi günü itibarıyla görevi her an geri verebileceği yorumları yapıldı. 

Ersan Saner'in Tufan Erhürman'ın akşam yemeği daveti için Cumhurbaşkanı Tatar'a danıştığı ve onay almadığı için katılmadığı da kulislerde konuşuluyor.