Güncel
10 Eki 2020 11:23 Son Güncelleme: 10 Eki 2020 11:56

Ersin Tatar'dan müthiş iddia "Akıncı Rumlara harita verdi"

KKTC seçimleri öncesinde sık sık birbirlerine sert sözlerle yüklenen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Ersin Tatar cephesinde müthiş bir iddia ortaya atıldı. İddiayı ortaya atan Ersin Tatar oldu. O iddia ortalığı karıştıracak.

Ersin Tatar'dan müthiş iddia "Akıncı Rumlara harita verdi"

KKTC’de yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Mustafa Akıncı ile Ersin Tatar arasındaki gerilim hızla tırmanıyor. Halen cumhurbaşkanlığı görevinde olan ve adaylığını açıklayan Mustafa Akıncı ile Başbakan Ersin Tatar özellikle Maraş'ın yeniden açılması ve Türkiye'den gelen su hattı konularında sık sık birbirlerine giriyorlar. 

Mustafa Akıncı, Maraş'ın 46 yıl sonra sivil yurttaşların kullanımına açılmasını ve Türkiye'den su getirilmesini seçime müdahale olarak değerlendiriyor. 

Başbakan Tatar ise Akıncı’yı Türkiye’den gelen suya bile karşı çıkmak ve kapalı Maraş’ı da BM üzerinden Rumlara vermeye gönüllü olmakla suçluyor.

TATAR'IN MÜTHİŞ İDDİASI: RUMLARA HARİTA VERDİ

Ersin Tatar, Mustafa Akıncı’nın Rumlarla pazarlıklar sırasında büyük toprak tavizleri verdiğini de öne sürdü.

Hürriyet’in haberine göre Ersin Tatar şunları söyledi: “2017’de İsviçre’nin Crans Montana kentinde düzenlenen garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katıldığı Kıbrıs Konferansı’nda Rumlara harita verdi. Kıbrıs tarihinde hiçbir Türk lider harita vermedi. Annan planında da haritayı biz değil BM hazırladı. Haritanın üzerinden iki yıl geçti; Başbakan olarak benim, siyasi partilerin, meclisin haberi yok. Bir tek kendi ve yakın çevresi biliyor. İnanıyorum ki Türkiye’nin de haberi yok”