Güncel
08 Ara 2020 07:16 Son Güncelleme: 08 Ara 2020 07:29

HP'den istifa eden Mesut Genç "Bakanlık teklif edilmedi"

HP'den istifa eden 3 vekil siyaset gündemine damga vurdu. İstifacı vekillerden Mesut Genç, kendisine bakanlık teklif edildiği yönündeki iddiayı yalandı.

HP'den istifa eden Mesut Genç "Bakanlık teklif edilmedi"

Halkın Partisi (HP)'den istifa eden Mesut Genç, kendilerine vaad edilen 'siyasi rüşvet' nedeniyle hareket ettikleri iddiasına yanıt verdi. Mesut Genç katıldığı televizyon programında iddiayı yalanlayarak "Bakanlık teklifi söz konusu değil" dedi. 

Mesut Genç, TV2020’de Reşat Akar’ın sunduğu programa telefonla bağlanarak açıklama yaptı. HP’den istifa gerekçesinde yer alan maddelerin daha önce parti içinde de çok tartışıldığını hatırlattı. Genç, UBP-HP hükümetinden çekilme kararının yanlış olduğunu parti içinde dile getirdiğini de yineleyerek "Hükümeti bozmak bu kadar olmamalı, demiştim. Parti Meclisi’nde hükümetten çekilme konusunda ret oyu vermiştim” dedi.

Hükümet kurma çalışmaları kapsamında, UBP ile koalisyon kurulması için ‘evet’ oyu verdiğini de aktaran Genç, “Sağlık ve ekonomik açıdan, ülkenin içinden geçtiği bu koşulda erken seçim olamaz. Ülkenin hükümete ihtiyacı olduğunu sürekli dile getirdim” diye konuştu.

HALKIN YANINDA OLMAYANLARLA 

Mesut Genç, KKTC'nin 60 günü aşkın süredir hükümetsiz kaldığını da hatırlatarak “Hâlâ hükümet kurulsun, komiteler çalışsın ve bütçeyi geçirelim diye bekliyoruz.” dedi. Partilerin ve kişilerin kendini düşündüğünü ve toplumu düşünmediğini ifade eden Genç, “Halkın yanında olmayanlarla durmamızın anlamı yok. O nedenle istifa ettik” ifadelerini kullandı.

Mesut Genç “Azınlık hükümetinin gündeme gelmesinden sonra atılan bu adım sorgulanmalıdır” şeklindeki açıklamaları da yanıtladı. Genç bu ifadelere katılmadığını kaydederek, herkesin aldıkları karara saygı duymasını istedi.

Halkın iradesi üstünde hiçbir irade olmadığını vurgulayan Genç, “Yanlış bir karar verdiysek günü geldiğinde halk cevabını verir. Ancak bizle beraber partilere de cevap verecektir” dedi.

BAKANLIK TEKLİF EDİLMEDİ

Bakanlık teklifi gelmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını kaydeden Genç, “Bağımsız vekil bir sonraki seçime kadar ne parti değiştirebilir ne bakanlık alabilir. Bakanlık teklifi gibi iddialar doğru değildir” dedi.

Genç, olası bir hükümetin uzun ömürlü olmayacağını da belirterek, “İcraat hükümeti kurulamaz” ifadelerini kullandı.

 

 

ETİKETLER
#Mesut Genç