Güncel
21 Kas 2020 19:00 Son Güncelleme: 21 Kas 2020 21:27

Hükümet kurma görevi Hürman'da! Cumhurbaşkanı Tatar'ın Hürman'a farklı muamelesi ne?

KKTC'de yeni hükümet kurma görevi CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'a Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından verildi. Görev teslimi sırasında dikkat çekmeyen bir ayrıntı yaşandı.

Hükümet kurma görevi Hürman'da! Cumhurbaşkanı Tatar'ın Hürman'a farklı muamelesi ne?

Cuhmurbaşkanı Ersin Tatar, hükümet kurma görevini CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'a verdi. Görev teslimi sırasında dikkat çekmeyen bir ayrıntı yaşandı. UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner'in görev teslimi ve görev iadesinde uygulanmayan bir kural Cumhurbaşkanlığı tarafından Erhürman için devreye alındı. 

KKTC'de iki hafta süresince yapılan görüşmelerden sonuç çıkmayınca Ersan Saner, görevi bugün iade etti. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bekleneni yaptı ve görevi saat 17.00 sularında CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'a verdi. 

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan görev teslimi sırasında dikkat çekmeyer bir uygulama yapıldı. Daha önce Ersan Saner için uygulanmayan bu kural Erhürman'a görev tesliminde yerine getirildi. 

Koranavirüs ikinci dalgasıyla tüm dünyayı etkilemesine rağmen bugün Ersan Saner'in görev iadesinde maske takılmadı. Ne Cumhurbaşkanı Tatar ne Ersan Saner görüşme sırasında hifjyenik maske kullanmadı. Ancak Tufan Erhürman'ın görevlendirmesi sırasında Cumhurbaşkanı Tatar ve Erhürman hifjyenik maskelerini çıkarmadı. Alınan bilgilere göre Cumhurbaşkanlığı'nda koronavirüse karşı yeni bir hassasiyet geliştirildi. Tufan Hürman'a görev teslimi sırasında bu hassasiyet yerine getirildi. 

15 GÜN OYALANMAYACAĞIZ 

Görevi teslim alan Tufan Erhürman hızlı hareket edeceklerini belirterek "Senaryoları değerlendireceğiz, 15 gün oyalanmayacağız. Çok sayıda koalisyon ihtimali var önemli olan gerçeklikler ve sorunlara, tahribatlara çare üreten bir yapıyı oluşturmak. Bu anlayışla süreci değerlendireceğiz. Karşımıza çıkan olasılıklar çok da güçlü olmazsa 15 günü de sonuna kadar kullanacak değiliz. Ön görüşmelerin ardından hükümet ihtimali varsa bakacağız… Hızlı hareket edeceğiz” diye konuştu.

TATAR BAŞARILAR DİLEDİ 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümeti kurma görevini Erhürman’a verdikten sonra başarılar diledi ve “Hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bakanlar bakanlıkta görevlerine devam etse de sorumluluğumuzun bilinci içerisinde ülkede acil bir durum gerektiğinde elimizin taşın altına koymalıyız…” dedi.

Bir an önce hükümetin kurulması için Saner’in görevi iade edeceğini söyledikten sonra iadesini aldığını ve akşamüstü Erhürman’a verdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, “Neticenin ortaya çıkması ve en hızlı şekilde hükümetin kurulması adına sizlere yapacağınız çalışmalarda başarılar diliyorum…” ifadelerini kullandı.