Güncel
20 Kas 2020 10:00 Son Güncelleme: 20 Kas 2020 22:24

İki haftadır hükümeti kuramayan UBP bugün toplanıyor! Saner görevi iade mi edecek?

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan 7 Kasım'da hükümet kurmakla görevlendirilen Ersan Saner siyasi parti temaslarından sonuç alamadı. Bugün UBP kritik toplantıda görevin iade edip edilmeyeceğini tartışacak.

İki haftadır hükümeti kuramayan UBP bugün toplanıyor! Saner görevi iade mi edecek?

KKTC'nin yeni hükümetini kurması için görevi alan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkan Vekili Ersan Saner iki haftadır yaptığı görüşmelerden sonuç alamadığını açıkladı. Siyasi parti liderleriyle yaptığı görüşmeler konusunda açıklama yapan Ersan Saner, son yol haritasının bugün yapılacak UBP geniş katılımlı toplantısında ortaya çıkacağını söyledi. 

UBP'de bugün saat 15.00'de hükümet kurma çalışmalarının ele alınacağı kritik toplantıda 'parti meclisi', 'MYK' ve 'belediye başkanları' görüşmeleri yapılacak. Toplantılardaki en can alıcı konunun ise 'hükümet kurma görevinin iadesi' olduğu belirtiliyor. 

ÜLKENİN BİRLİĞİ VE BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN 

Ersan Saner, 7 Kasım'dan beri sürdürdüğü hükümet kurma görüşmeleri hakkında açıklama yaptı. Halkın beklenti ve ihtiyaçları açısından bir hükümetin kurulması bilinciyle hareket ettiklerini söyleyen Saner "Meclisteki siyasi partilerle bir tur görüşme gerçekleştirdik . Gerek icraat gerekse seçim hükümeti kurulması yönünde önerilerimizi dile getirdik. Tüm partilerin hassasiyetlerini dikkate alarak hangi partilerle hükümet kurabiliriz diye görüştük. Burada ülkenin birliği ve bütünlüğü için ortak çaba ortaya koyarak hareket ettik.” dedi. 

SEÇİM HÜKÜMETİ İÇİN SONRA

Ersan Saner, CTP ile yaptıkları ilk görüşmeyi hatırlatarak "Çok samimi bir görüşme olduğunu ancak icraat hükümeti kurmanın mümkün olmadığını gördük. Seçim hükümeti içinse daha sonra görüşme kararı aldık" diye konuştu. 

Saner, HP ile yaptıkları görüşme için ise "Halkın Partisi ile de olumlu havada geçen bir görüşme yaptık. Ancak meyvelerini toplayamadığımızı üzülerek belirtmek isterim.” dedi. 

DP VE PDP İLE AZINLIK HÜKÜMETİ

Ersan Saner, hükümet kurma görüşmelerinde ortaya çıkan hassiyetleri anlayabildiklerin ide belirterek "Ancak ülkenin de en önemli hassasiyeti bir hükümetin kurulmasıdır” dedi. Saner, Demokrat Parti ve YDP ile azınlık hükümeti konusunu masaya yatırdıklarını ancak bunun da şu an için mümkün olmadığını açıkladı.