Güncel
07 Şub 2021 10:01 Son Güncelleme: 07 Şub 2021 10:35

KIB-TEK faturalarında gecikme faizine karşı Bakanlar Kurulu kararı gerek!

KKTC'de 5-15 Şubat tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanırken, KIB-TEK'in geciken faturalara faiz uygulanacağını açıklaması büyük tepki çekti. KIB-TEK'ten yapılan açıklamada gecikme faizinin uygulanmaması için Bakanlar Kurulu kararı gerektiği ifade edildi. Gözler şimdi şimdi Bakanlar Kurulu'nda

KIB-TEK faturalarında gecikme faizine karşı Bakanlar Kurulu kararı gerek!

KIB-TEK'ten 'gecikme faizi' açıklaması: "Konu Bakanlar Kurulu’nda… Gerekli tedbirler alınacak"
KIB-TEK'ten gecikme faizine ilişkin yapılan açıklamada, “Kapanma kararı dolayısıyla elektrik borçlarının ödenmesinin gecikmesi halinde faiz uygulanmaması yönünde yasa gücünde kararname çıkarılması gerekir. Konu Bakanlar Kurulu’nda… Gerekli tedbirler alınacak” denildi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)'in ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma yasağı günlerinde dahi ödenemeyecek olan faturalara gecikme faizi açıklaması vatandaşların canını sıktı. Gelen itirazlar üzerine KIB-TEK açıklama yapmak zorunda kaldı. 

KIB-TEK'ten yapılan açıklamada gecikme fazinin alınmaması için Bakanlar Kurulu kararı gerektiği bildirildi. Bu açıklamanın ardından gözler Bakanlar Kurulu'na çevirildi. 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Müdürü Gürcan Erdoğan, kapanma kararı dolayısıyla elektrik borçlarının ödenmesinin gecikmesi halinde faiz uygulanmaması yönünde yasa gücünde kararname gerektiğine işaret ederek, konunun ilgili bakanlık tarafından uygulanmak üzere Bakanlar Kuruluna getirildiği ve gereğinin yapılacağını belirtti.

Erdoğan, bu konuda gerekli tedbirlerin alınacağı hususunda vatandaşın endişe duymamasını istedi.

Erdoğan, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“Görsel ve yazılı medyada çıkan ve KIB-TEK'in 05-15 Şubat tarihlerinde ödemesi olan faturalara gecikme faizi uygulayacağı haberleri çıkmaktadır. Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi adına KIB-TEK’in bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur. Şöyle ki bu zor süreçte 05-15 Şubat arasında kapanma kararı alınmış dolayısı ile elektrik borçlarının ödenmesinin gecikmesi halinde faiz uygulanmaması yönünde yasa gücünde kararname çıkarılması gerekmektedir. Konu Bakanlığımız tarafından uygulanmak üzere Bakanlar Kuruluna getirilmiştir ve gereği yapılacaktır. Bu konuda gerekli tedbirlerin alınacağı hususunda vatandaşımızın endişe duymaması rica olunur.

Not: Dileyen vatandaşlarımız fatura ödemelerini kurumun web sayfasından online ödeme olarak da yapılabilir.”