KKTC
07 Şub 2021 10:21 Son Güncelleme: 07 Şub 2021 10:34

KIB-TEK'in gecikme faizli fatura krizi büyüyor! Bakan açıklama yaptı

KKTC'de son iki günün vatandaşlar açısından en önemli sorunu KIB-TEK'in gecikme faizi uygulayacağı elektrik faturaları olarak görünüyor. Koronavirüsle mücadele bir yana sokağa çıkma yasağı döneminde ödeyemeyecekleri faturalarına faiz uygulanacak olması vatandaşın canını sıktı. Faizin uygulanmaması için Bakanlar Kurulu kararı gerektiği açıklandı. Ardından da Bakan Arıklı konuyla ilgili açıklamada bulundu.

KIB-TEK'in gecikme faizli fatura krizi büyüyor! Bakan açıklama yaptı

KKTC'de elektrik faturasına gecikme faizi krizi büyüyor. 5-25 Şubat tarihleri arasında koronavirüs mücadelesi nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle ödenemeyecek olan elektrik faturalarına gecikme faizi vatandaşları çileden çıkardı. Konu şimdi Bakanlar Kurulu gündemine gelecek mi herkes bunu merakla bekliyor. 

KIB-TEK, faizlerin alınmaması için Bakanlar Kurulu kararı gerektiğini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından da Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, bir açıklamada bulundu. Erhan Arıklı, gecikme faizi konusunda KIB-TEK yönetimiyle görüştüğünü belirterek, “Faizlerin silinmesi için Bakanlar Kurulu kararı gerektiğini ilettiler... Böyle bir dönemde faiz uygulama lüksümüz yok. Gereken neyse yapılacak” dedi.

KIB-TEK gecikme faizine ilişkin açıklama yapmış, kapanma kararı dolayısıyla elektrik borçlarının ödenmesinin gecikmesi halinde faiz uygulanmaması yönünde yasa gücünde kararname çıkarılması gerektiğini, konunun Bakanlar Kurulu’nda olduğunu ve gerekli tedbirler alınarak, vatandaşın endişe duymaması gerektiğini bildirmişti.

KIB-TEK açıklamasının ardından Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı da yönetim ile bir görüşme gerçekleştirdiğini aktardı.

Arıklı, “Kapalı dönemde ne kimsenin elektiriğini kesmek ne de ödenmeyen borçlara faiz uygulamak lüksümüz yoktur. Gereken neyse yapılacaktır” dedi.

Arıklı'nın söz konusu açıklaması şöyle:

"Bugün basında çıkan bu yazı ile ilgili olarak Kıb-Tek yönetimi ile görüştüm. Dedikleri; 'Mesele tamamen bankaların otomatik ödemeleri ile ilgilidir. Bizim faizleri silmek için yasal dayanağımız yoktur. Faizler in Bakanlar Kurulu kararı gerekir.' Kapalı dönemde ne kimsenin elektiriğini kesmek ne de ödenmeyen borçlara faiz uygulamak lüksümüz yoktur. Gereken neyse yapılacaktır."