Güncel
23 Ara 2020 12:50 Son Güncelleme: 23 Ara 2020 13:07

KKTC 21 gün kapanacak! Bakan tarih verdi!

KKTC koronavirüsle mücadele kapsamında 21 gün kapanacak. Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli yaptığı açıklamada 24 Aralık'a kadar gelen rakamlara göre kapanma kararının alınabileceğin söyledi.

KKTC 21 gün kapanacak! Bakan tarih verdi!

KKTC koronavirüse karşı en sert tedbir için hazırlanıyor. Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde artan koronavirüs vakaları ile birlikte KKTC'ye yurtdışından gelenlerde rastlanan pozitif vaka sayısındaki artış sert tedbiri gündeme getirdi. KKTC 21 gün kapanacak!

Sağlık Bakanı Pilli, Güney Kıbrıs kaynaklı bulaş riskinin boyutundaki artışa dikkat çekti: “Bulaş şimdi Türkmenköy, Pile ve Akdoğan çevresindedir. O bölge için Güneyle ilgili bir tedbir bugün alınacak” dedi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, yerel vakalarda artış görüldüğünü belirterek gerekmesi halinde 25 Aralık’tan itibaren kapanma da dahil radikal kararlar alabileceklerini söyledi. Pilli; "Gerekirse 25’inden sonra radikal kararlar alırız. Biz, halkımızın sağlığı için gereken neyse yapacağız. Gerekirse kapanacağız. 24’üne kadar gelecek rakamlara göre hükümetle birlikte radikal tedbir alıp 21 gün kapatabiliriz” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, “Gerekirse 21 gün kapanacağız” sözlerine açıklık getirerek bunun bir ihtimal olduğuna vurguladı. Kurallara herkesin uyduğu takdirde kapanmaya ihtiyaç duyulmayacağını kaydeden Bakan Pilli, "Kapatacağız demiyorum. Yerel vakalar artmakta, duruma göre her şeyi yapabiliriz" dedi. 

“Bunu halk bilsin, anlasın, biz kapanmak istemiyoruz” diyen Pilli, “Herkes üzerine düşen görevi yapmazsa, bu kaçınılmaz bir son” şeklinde konuştu.

OKULLARA DIŞARIDAN GELDİ 

Sağlık Bakanı Pilli, okullardaki Şubat tatilinin Ocak ayına çekilmesi konusunda şu sıralar Eğitim Bakanlığı ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi arasında bir toplantı gerçekleştiğini belirterek, "Okullardaki bulaş seviyesi, kapatma seviyesinde değil. Okullardaki bulaş dışardan geldi" dedi.

Okullarda toplamda 10 öğrenci ve öğretmenin PCR test sonucunun pozitif çıktığını belirten Pilli, Şubat tatilinin Ocak ayına çekilmesi olasılığına ilişkin şöyle konuştu: “Şubat tatilinin öne alınmasını çok önceden düşünüldü. Bu konu çantamızda var. Okullardaki vakalar artarsa ve kontrol altına alamazsak, şubat tatilini öne alacağız. Ancak şu an okullarda çok büyük bir bulaş yok. Eğitim Bakanlığı ile Üst Komite şu an bu konuyu görüşüyor. Ama dediğim gibi, okullardaki bulaş seviyesi, kapatma seviyesinde değil. Okullardaki bulaş dışardan gelmiştir.”