Politika
13 Eki 2020 21:52 Son Güncelleme: 13 Eki 2020 22:49

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçiminde CTP'den Mustafa Akıncı'yı destek açıklaması

KKTC Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinin kilit partisi CTP, Mustafa Akıncı'yı destekleyeceğini açıkladı.

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçiminde CTP'den Mustafa Akıncı'yı destek açıklaması

KKTC Cumhurbakanlığı seçimlerinin ikinci turu için kilit parti konumunda olan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) destekleyeceği adayı açıkladı. CTP Parti Meclisi'nin bu akşam yapılan toplantı sonucunda bağımsız aday Mustafa Akıncı'ya destek kararı çıktı. 

CTP Parti Meclisi, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oy birliğiyle Mustafa Akıncı'ya destek kararı aldı.

CTP'nin pazar günü yapılacak seçimle ilgili tavrını belirlediği Parti Meclisi toplantısı sona erdi.  

Cumhuriyetçi Türk Partisi Parti Meclisi'nin aldığı kararlar şu sözlerle duyuruldu: 

“CTP, Cumhurbaşkanlığı seçim süreci boyunca diyalog, uzlaşı ve çözüm ihtiyacını dile getirmiş, halkımızın içeride ve dışarıda karşı karşıya olduğu sorunların büyüklüğünün altını çizmiş ve bu sorunların altından ancak halkı bütünleştirici bir yaklaşımla kalkılabileceğini vurgulamıştır. Bu nedenledir ki seçimin ilk turunda ortaya çıkan gerilimin düşürülmesi ve tüm tarafların akıl yoluna davet edilmesi için azami çaba gösterilmiştir.

DEMOKRATİK ORTAM BOZULMASIN

18 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek olan ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçiminin öncesinde de, gerilimin düşürülmesi ve halkımızın iradesini özgür bir biçimde sandığa yansıtabileceği sağduyulu bir ortamın oluşması demokrasiye olan inancımız çerçevesinde bizim için son derece önemlidir. Bu çerçevede, tüm tarafların demokratik ortamı bozucu her türlü hamleden kaçınması gerektiğini belirterek, halkımızı demokrasiye sahip çıkmaya ve iradesini sandığa yansıtmaya davet ederiz.

FEDERAL TEMELDE KAPSAMLI ÇÖZÜM İÇİN 

CTP, kurulduğu günden itibaren Kıbrıs Türk halkının varlığını, kimliğini, kültürünü geliştirerek geleceğe taşıması, sosyal ve ekonomik kalkınmasını sağlaması ve Kıbrıs sorununun federal temelde kapsamlı çözüme ulaştırılması çerçevesinde bir siyaset izlemiştir. Kıbrıs sorunu başta olmak üzere halkımızın tüm sorunlarının uluslararası hukuk temelinde diyalog yöntemiyle çözümlenmesi için uğraş vermiş olan CTP, Kıbrıs sorununun federal temelde kapsamlı çözüme ulaştırılması siyasetini Tüzüğünde de yer alan temel ilkelerden biri olarak kabul etmektedir. CTP, bunca yıllık deneyimiyle, Kıbrıs Türk halkının kapsamlı çözüm yönündeki iradesinin, çözümden önceki koşullarda halkımızın dünyaya açılma ve pek çok alanda tabi tutulduğu sınırlamaların kaldırılması talebinin meşru zeminini oluşturduğunun da bilincindedir.   

CTP Parti Meclisi, bu çerçevede, 18 Ekim tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde yarışacak iki aday arasında, bu ilkeler doğrultusunda görev yapacağını açıklamış olan Sayın Mustafa Akıncı’yı destekleme kararı almıştır.

Seçim sonuçlarının halkımız için hayırlı olmasını diler, içeride ve dışarıda karşı karşıya olduğumuz büyük sorunların aşılması için halkımızı bütünleştirerek, diyalog, uzlaşı ve çözüm arayışlarımıza aralıksız devam edeceğimizi bildiririz."