Güncel
30 Oca 2021 09:22 Son Güncelleme: 30 Oca 2021 09:34

KKTC'de 21 günlük kapanma gündemde! Arıklı "21 gün ya da 1 ay gerekebilir"

KKTC'de koronavirüs mücadelesinde 6 günlük kapanmayla birlikte hükümetteki bakanlardan bu sürenin yeterli gelmeyeceğine ve en az 21 gün daha gerekebileceğine dair açıklamalar geliyor. Önce Sağlık Bakanı Ali Pilli, ardından da Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı aynı endişeyi dile getirdi.

KKTC'de 21 günlük kapanma gündemde! Arıklı "21 gün ya da 1 ay gerekebilir"

Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin ardından Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı da KKTC'deki koronavirüsle mücadalede 21 günlük kapanmayı gündeme getirdi. 

Erhan Arıklı, ülke genelinde kapatma kararının 21 gün ila 1 ay uzatılması gerekebileceğine dikkat çekti. Arıklı, BRT'de katıldığı programda ülkedeki koronavirüs mücadalesine değindi. 

Erhan Arıklı, gelinen noktanın kötü olduğunu belirterek, “İşin ekonomik bir boyutu var, göz ardı etmeden, birtakım tedbirleri hayata geçirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. Sağlık Üst Komitesi’nin aldığı kararları saygılayla karşılamak gerektiğini belirten Arıklı, hiç vaka çıkmayan bölgelerde, bulaşın yayılmaması için ekonomik hayatı zedelemeden tedbirler alınarak, denetimlerin yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Dört ilçedeki vaka sayısının normalin çok altında olduğunu ifade eden Erhan Arıklı, diğer ilçelerde durumun vahim olduğunu ve tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

KAPATALIM AMA EKONOMİK SIKINTI İÇİN FEDAKARLIK GEREK

Arıklı, Güney Kıbrıs’tan örnekler vererek konuşmasına devam ederken, ülkedeki imkânların Güney’deki imkânlar ile aynı olmadığını belirterek, “14 gün değil 21 gün kapatın, ama güney gibi imkân yok. Eldeki imkânı kullanmak gerekiyor. Ekonomik sıkıntıyı aşmak içinde herkesin eşit oranda fedakâr olması gerekiyor” dedi.

Bugün Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin bir programda 21 gün kapanma olması gerektiğine ilişkin açıklaması hakkında da konuşan Erhan Arıklı, Koronavirüsün 21 gün kuluçka dönemi olduğunu ve kapanma kararını 21 gün uzatmanın veyahut biri ay uzatmanın gerekebileceğini söyleyerek, sağlık boyutu tamam olduğunu ancak ekonomik boyutunun ülkeyi sarsabileceğini belirtti.

MAAŞLARI NASIL ÖDERİZ KAYGISINDAYIZ

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, ülke genelinde kapanma nedeniyle ciddi bir paket ile insanların karşısına çıkılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Biz daha maaşları nasıl öderiz, bin 500 TL ödemeleri, 2 bin TL ödemeleri, bunları nasıl devam ettiririz bunun kaygısındayız… İşsiz insanları da düşünmek zorundayız. Ciddi bir paketle insanların karşısına çıkmamız lazım…”

AŞIYI KENDİMDE DENEMEK İSTEDİM

Arıklı, geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden Koronavirüs aşısı olduğunu açıklamıştı. Bu yöndeki eleştirilere cevap veren Erhan Arıklı, şu ifadeleri kullandı:

“Milletvekilleri aşı olmalı ki devletin işleri aksamasın. Benim aşı olmaya ihtiyacım yokken, yan etkisi var mı, antikoru ne kadar arttırıyor bunu görmek açısında gittim aşı oldum. Netice itibariyle belli bir kesimin içinde dolaşıyoruz milletvekilleri olarak. Herhangi birisinin pozitif çıkması halinde komple meclisin kapanması gerekecek. Kendim denemek istedim… Aşı olan insanların 15-20 günlük içerisinde antikor oluşturduğunu biliyorum ve tavsiye edebilirim. Bu sebepten dolayı ben aşı oldum ve oldukça da rahatım…”