KKTC
09 Şub 2021 08:43 Son Güncelleme: 09 Şub 2021 08:50

KKTC'de hemşire krizi çözüldü... Nasıl mı? 156 hemşire görev bekliyordu

KKTC'de yaşanan hemşire krizi sona eriyor. Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası (KTHES) ülkede yaşanan koronavirüs vaka sayısındaki artışa rağmen sınavı kazanan ve görev bekleyen 156 hemşirenin işe başlatılmamasını eleştirmişti. Gelen tepkiler hükümette karşılık buldu.

KKTC'de hemşire krizi çözüldü... Nasıl mı? 156 hemşire görev bekliyordu

KKTC'deki hemşire krizi sona eriyor. Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası'nın geçtiğimiz gün yaptığı çağrı ile 156 hemşirenin görev beklediğini duyurmuştu. 

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, gelen tepki ve çağrının ardından hemşire istihdamını 100’e çıkartmak adına Sağlık Bakanlığı’na yetki verdiklerini duyurdu.

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, sağlığa verdikleri önem ve özellikle yaşanan pandemi neticesinde hemşire istihdamını 100’e çıkartmak adına Sağlık Bakanlığı’na yetki verdiklerini duyurdu.

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti; “Sağlık Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından sınavları yapılan III. Derece Yüksek Hemşire kadrosu 40’dan kadro miktarı olan 43’e yükseltilmiş olup atamaları yapılana kadar Sağlık Bakanlığı tarafından geçici personel olarak istihdam edilmiştir. Ancak ülkemizin sağlık konusunda ihtiyaç duyduğu hemşire ihtiyacının karşılanması amacıyla Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılan hemşire sınavında kazananlardan daha önce çağrılan ilk 43 kişiye ilave, geçici personel hemşire istihdamı olarak başarı sırasına göre ilk 100’e kadar (57 kişi daha) olanların çağrılması konusunda Sağlık Bakanlığı na yetki verilmiştir.”