Güncel
12 Oca 2021 12:06 Son Güncelleme: 12 Oca 2021 12:54

Koalisyon ortakları erken seçim kılıcını çekti! Erkenin de erkeni seçime hazırız

KKTC siyaseti 2021'e gireli daha 10 gün yeni dolarken aniden ısınmaya başladı. Başbakan Ersan Saner'in erken seçim çağrısı hızla karşılık buldu. Hükümet ortaklarından YDP'nin Genel Başkanı Erhan Arıklı da kılıcını çekti "Erkenin de erkeni seçime hazırız" dedi.

Koalisyon ortakları erken seçim kılıcını çekti! Erkenin de erkeni seçime hazırız

KKTC siyasetinde erken seçim tartışmaları hızla büyüyor. Başbakan Ersan Saner'in erken seçim çağrısı koalisyon ortaklarından YDP'de karşılık buldu. 

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, partisinin erken seçime fazlasıyla hazır olduğuna işaret ederek “Erkenin de erkeni seçime hazırız" dedi. 

Sosyal medyadan yaptığı paylaşımla YDP'nin erken seçim tavrını duyuran Erhan Arıklı, koalisyonda Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı görevlerini sürdürüyor. Bu iki görevi sürdürürken Saner'in erken seçim çağrısına Arıklı'nın olumlu karşılık vermesi 'kılıçlar çekildi' olarak yorumlandı. 

KKTC siyasetinde koalisyondaki iki liderin de erken seçim kılıçlarını havaya kaldırmasının ardından şimdi gözler diğer partilere çevrildi. 

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak ‘erken seçime hazır olduklarını’ söyledi.

Başbakan Ersan Saner’in dün Meclis Başkanlığı seçiminde aday olarak gösterdikleri Resmiye Canaltay’ın ret oyu almasının ardından Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada ‘erken seçim’ çağrısı yapmasıyla birlikte tartışmalar da beraberinde geldi...

“ERKEN SEÇİME EN HAZIR PARTİ BİZİZ”

Hükümet ortağı olan YDP’den de ‘erken seçime hazırız’ mesajı verildi.

Konuyla ilgili sosyal medya paylaşımına ‘vira bismillah’ ifadeleriyle başlayan Erhan Arıklı, her zaman erken seçim için YDP üyeleriyle birlikte hazır olduklarını vurgulayarak, halihazırda bekledikleri erken seçimin daha da erken yapılacağının ortaya çıktığını söyledi.

“ERKEN SEÇİM MUHTEMELEN NİSAN’DA OLACAK”

“Cin artık şişeden çıkmıştır” ifadelerini kullanan Arıklı, artık seçmenle yüzleşme vaktinin geldiğini ve erken seçimin de muhtemelen Nisan ayında gerçekleşeceğini belirtti.

“VİRA BİSMİLLAH...

Yeniden Doğuş Partisi olarak, 7 Ocak 2018 tarihinden itibaren bu Meclisten düzgün bir icraat hükümeti çıkmayacağını iddia etmiş, seçim yasasının değiştirilerek erken seçime gidilmesini istemiştik.

Hatta Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında da bizim dışımızda kurulabilecek bir hükümete erken seçim kaydı ile dışardan şartsız destek vereceğimizi defaatle söylemiştik...

İçinde bulunduğumuz bu hükümete girerken de, Ekim ayında bir erken seçimi şart koşmuştuk.

Gelinen noktada ortağımız UBP nin içinde bulunduğu durum, beklenmedik şekilde bizi erkenin de erkeni bir seçime götürmektedir.

YDP'nin bugün itibari ile YSK ya kayıtlı üye sayısı 8200 dür. Onay bekleyen üyelerle birlikte bu sayı 9000 i aşacaktır. Partimiz geçtiğimiz ay ilçe kongrelerini büyük katılımlarla tamamlamıştır. Bu hali ile YDP erken seçime en hazır partidir.

İçinde bulunduğumuz Hükümet, önce bütçeyi, sonra seçim yasasını düzenleyerek muhtemelen Nisan ortası erken seçime gidecektir.

Cin artık şişeden çıkmıştır. Bu sonucu hazırlayan bazı siyasi partiler, milletvekilleri ve bizler artık seçmenle yüzleşeceğiz...

Ne diyelim. Vira bismillah...”