KKTC
02 Mar 2021 10:30 Son Güncelleme: 02 Mar 2021 12:23

KKTC'de restoranlar denetimli olarak açılabilir! CTP liderinden öneri

KKTC'de sivil itaatsizlik açıklaması yaparak 4 Mart'ta açılmaya hazırlanan restoranlar için CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'dan öneri geldi. Erhürman, Cumhuriyet Meclisi konuşmasında restoranların belli şartlara uyarak denetimli olarak açılabileceğini söyledi.

KKTC'de restoranlar denetimli olarak açılabilir! CTP liderinden öneri

KKTC'de restoranların sivil itaatsizlik için geri sayımı sürerken CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'dan öneri geldi. Erhürman Cumhuriyet Meclisi'nde yaptığı konuşmada, restoranların koronavirüs tedbirleri altında denetimli olarak açılabileceğini söyledi. 

RES-BİR'den yapılan açıklamaya göre KKTC'deki restoranların 4 Mart'ta sivil itaatsizlik eylemi ile açılışı gündemde. Erhürman gündemdeki konuyla ilgili olarak restoranların ilgili kesimlerle yapılacak görüşmeler sonucunda denetlemeler yapılarak açılabileceğini söyledi. 

Erhürman gelinin noktada denetim kısmında belediyelerin de devreye konmasına rağmen hala arzu edilen noktaya gelinmediği, bunun Ticaret Odası tarafından da ifade edildiğini anlattı.

Tufan Erhürman, restoranlardaki masa düzenlerinin ele alınarak, belli oranda doluluk sağlanarak açılım olabileceğini kaydetti. Erhürman, restoranların kapatılmalarının şart olması durumunda ise mali destek verilmesi gerektiğini, aksi halde sektörün ayakta kalamayacağını bildirdi.

Taksiciler, seyahat acenteleri gibi sektörlerin bir daha ayağa kalkamayacak şekilde sıkıntı içinde olduklarını dile getiren Erhürman, bu sektörleri canlandırmak için yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Türkiye ile KKTC arasında imzalanacak protokolün bu noktada da çok önemli olduğunu dile getiren Erhürman, aksi takdirde açılım kararlarının sektörleri kurtarmaya yetmeyeceğini belirtti.

Vatandaşlık konusunun sık sık gündemlerine getirildiğini dile getiren Erhürman, İçişleri Bakanının Perşembe güne kadar vatandaş yapılan kişi sayısının paylaşacağını söylediğini belirtti.

Cumhurbaşkanına da seslenen Erhürman, Güneye geçişlerin yeniden başlamasına yönelik  İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin  çalışma yapması ve hangi şartlarda açılımın başlayacağının bir programa bağlanması gerektiğini kaydetti.

ETİKETLER
#Tufan Erhürman