KKTC
01 Mar 2021 09:58 Son Güncelleme: 01 Mar 2021 10:07

KKTC'de turizm sektörüne müjde! Başbakan Saner açılış tarihini duyurdu

KKTC ekonomisinin direği turizm sektörüne yönelik müjdeli haberi Başbakan Ersan Saner duyurdu. Turizm sektörünün açılış tarihini ekrandan duyuran Başbakan Saner "Elimizden gelen bütün çabayı sektörle birlikte ortaya koyacağız" dedi.

KKTC'de turizm sektörüne müjde! Başbakan Saner açılış tarihini duyurdu

Başbakan Ersan Saner, KKTC'nin turizm sektörüne yönelik müjdeli haberi duyurdu. Turizm sektöründe açılış tarihini 1 Nisan olarak açıklayan Başbakan Saner "Elimizden gelen bütün çabayı sektörle birlikte ortaya koyacağız" dedi. 

Başbakan Ersan Saner BRT'deki programa katılarak gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu. Saner, yayında yaptığı açaklamalarda turizm sektörüne yönelik müjdeli haberi verdi. Saner, turizm sektörünün açılış tarihini 1 Nisan olarak açıkladı: “Turistler, Mayıs ayında gelmeye başlar. Bizler de o günlere yetişebilmek adına elimizden gelen bütün çabayı sektörle birlikte ortaya koyacağımızı da çok net söyleyebilirim” 

20 YAŞ ÜSTÜ AŞILAMA

Başbakan Saner, Koronavirüs aşı kampanyasını değerlendirerek, önümüzdeki 2 ay içerisinde 20 yaş üstündeki nüfusu aşılamayı hedeflediklerini söyledi.

Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde alınan önlemlere uymanın yeniden kapanmamak için önemli olduğuna dikkat çeken Saner, her kapanmanın vakaların artışı yanında ekonomiye de büyük bir zarar verdiğini vurguladı.

10 BİN AŞIYA DAHA İHTİYAÇ VARDIR

Ekonomiyi ayağa kaldırmak için lokomotif sektörler eğitim ve turizmin faaliyetlerine başlayabilmesi adına yoğun çalışmalar yürüttüklerini de belirten Başbakan Saner, şunları söyledi:

“Aşılama programımızı yaptık ancak bu programına harfiyen uyduğumuz konusunda benim de tereddütlerim var. Burada birinci hedef kitlemiz kronik hastalıkları olan ve 65 yaş üzeri vatandaşlardı. Bugüne kadar ülkemize 80 bin doz Coronavac aşısı geldi ve Avrupa Birliği’nden 7 bin adet aşı geldi. Toplamda bugün bakıldığında elimizde 8 bin doz aşı vardır ikinci dozları tamamlamak için. 10 bin aşıya daha ihtiyaç vardır. Mart ayının sonuna kadar ikinci dozların tamamlanması için. 10 bin aşı daha geldiği takdirde ülkemize 45 bin vatandaşımız aşılanması tamamlanmış olacak.”

EKONOMİK SIKINTIYI GÖRÜYORUZ

Başbakan Ersan Saner, salgın nedeniyle ülkede yaşanan kapanmaların esas sebebinin vaka sayısındaki artıştan çok altyapıda yaşanacak sıkıntılardan dolayı olduğunu belirterek, hükümetin hangi kararları alırsa alsın, halkın bu kurallara uymaması ekonomiyi de zora sokan kapanmaları gündeme getirdiğini ifade etti.

Halkın dikkat etmesi gerektiğine dikkat çeken Saner, “Hükümet olarak hangi kararları alırsak alalım, bulaş artmaya devam edecektir. Bulaş artmaya devam ettiği takdirde de kapanma süreçleri yaşayacağız. Kapanma süreçlerinde ekonomik olarak ne sıkıntılar yaşandığını da görüyoruz” dedi.

MARTTA 10 BİN ÖĞRENCİ GELECEK

Saner, ülkeye getirilmesi planlanan öğrenciler hakkında da açıklama yaparak şu ifadelerine yer verdi: “Çok planlı ve programlı bir şekilde hazırladığımız yüksek öğrenim planlaması sayesinde, bugün itibarı ile 3 bin 500 öğrenci adamıza vasıl olmuş bulunmaktadır. Ortalama günde 160 öğrenci adamıza gelmektedir. Burada ilk beklentimiz 4 bin yeni kayıt olmak üzere yaklaşık 15 bin öğrencinin ülkemize gelmesidir. Mart ayı içerisinde de yaklaşık 10 bin öğrencinin ülkemizi geleceğini planladık.”

TÜRKİYE'DEN AŞI GELECEK

8 Mart’a kadar kapalı olan ilk ve orta dereceli okullarında durumuyla ilgili de konuşan Saner, önümüzdeki hafta bu konunun tekrar değerlendirileceğini söyledi.

Eğitim camiasında çalışanların aşılanmalarının öncelikler arasında olduğunun altını çizen Başbakan, aşı programına dikkat çekti.

Başbakan Saner açıklamasının devamında şu noktalara dikkat çekti:

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile yaptığım görüşmelerde 'KKTC asla aşısız kalmayacaktır' sözünü ben kendisinden almış bulunmaktayım. Ama dünyada aşıya ulaşmadaki sıkıntıyı göz önünde bulundurursak ve dünyada 130 ülkeye aşının halen gitmediğini düşünürsek, KKTC olarak biz yeterli bulmasak dahi Güneye bakıldığında gerçekten iyi durumdayız. Ama biz bununla da yetinmeyeceğiz. İnşallah önümüzdeki hafta Ana vatana yapacağım ziyarette bu aşı konusunda da çok önemli gelişmelerin olabileceğini şimdiden halkımla paylaşmak istedim.”