Güncel
12 Kas 2020 16:01 Son Güncelleme: 13 Kas 2020 10:03

KKTC'nin ilk yerli otomobil GÜNSEL Türkiye yolcusu

KKTC'nin ilk yerli otomobili GÜNSEL Türkiye'ye gidiyor. Seri üretimine 2021 son çeyreğinde başlanacak olan GÜNSEL fuarda test sürüşü için hazır...

KKTC'nin ilk yerli otomobil GÜNSEL Türkiye yolcusu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk yerli otomobili “GÜNSEL” Türkiye yolculuğuna çıkıyor. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın da test sürüşü yaptığı GÜNSEL, İstanbul'daki “MÜSİAD Expo 2020” fuarında sergilenecek. 

GÜNSEL, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde, 18-21 Kasım 2020'de düzenlenecek “MÜSİAD Expo 2020” fuarında görücüye çıkacak. MÜSİAD Expo 2020, GÜNSEL’in lansman sonrası KKTC dışında katılacağı ilk etkinlik olacak.

20 Şubat 2020’de Cumhurbaşkanı Tatar4ın da katılımıyla GÜNSEL’in ilk modeli B9’un tanıtımı yapılmıştı. KKTC'nin ilk yerli otomobili bu kez Türkiye'de otomobil sevdalılarının ilgisine sunuluyor. 

GÜNSEL'in üç farklı renkteki B9 modelinin prototipi fuarda sergilenecek. GÜNSEL'in ikinci modeli olan J9'un tasarım konsepti de aynı alanda yer alacak. 

Yüzde 100 elektrikli otomobil GÜNSEL’in ilk modeli B9’un ilk prototipleri KKTC’nin toprağını, gökyüzünü ve bayrağını simgeleyen sarı, mavi ve kırmızı renklerde üretildi. Fuara, üretilen üç B9 prototipi ile katılacak olan GÜNSEL, ikinci modeli J9’un tasarım konseptini de otomobil meraklılarıyla buluşturacak.

FUARDA TEST SÜRÜŞÜ YAPTIRILACAK

İki adet B9 ve J9’un bire bir ölçekli tasarım modeli GÜNSEL’in standında sergilenecek. Üçüncü B9 ise basın mensupları ve sektör temsilcilerinin test sürüşleri için fuar alanı dışında hazır olacak.

Elektrikli otomobilin en önemli parçalarından bataryası da GÜNSEL standında sergilenecek. GÜNSEL mühendisleri tarafından dizayn edilen bataryanın tasarımı ve özellikleri hakkında bilgilendirme yapılacak.

2016’da tasarım çalışmalarına hız verilen GÜNSEL’in ilk tasarım konsepti de aynı yıl “MÜSİAD Expo”da sergilenmiş ve ziyaretçilerinden yoğun ilgi görmüştü. Üç yıl aradan sonra GÜNSEL, test sürüşüne hazır prototipleriyle aynı fuarda yer alacak.

Seri üretimi 2021’in son çeyreğinde başlayacak olan GÜNSEL'in üretim kapasitesi 2025’te yıllık 30 bin araca ulaşacak.