Güncel
24 Şub 2021 08:09 Son Güncelleme: 24 Şub 2021 08:33

Maliye Bakanı maaş kesintisi için farklı konuştu... Başbakan kesinti var demişti

Başbakan Ersan Saner, kamu çalışanlarının şubat ayı maaşlarında kesinti olacağını açıklamıştı. Ancak Maliye Bakanı Dursun Oğuz, aynı konuda farklı bir açıklamada bulundu.

Maliye Bakanı maaş kesintisi için farklı konuştu... Başbakan kesinti var demişti

Başbakan Ersan Saner, iki hafta önce yaptığı açıklamada kamu çalışanlarının maaşlarında kesinti olacağını açıklamıştı. Ancak Maliye Bakanı Dursun Oğuz, katıldığı canlı yayında şubat maaşlarıyla ilgili bir kesinti olmayacağını söyledi.

Maliye Bakanı Dursun Oğuz BRT’de katılıdığı canlı yayında Levent Kutay’ın sorularını yanıtladı. Maaşlarla ilgili kesinti söylemlerinin kamuoyunda geniş yer tuttuğuna işaret eden Oğuz, maaşlarla ilgili gerekli kaynağın bulunduğunu açıkladı.

KAYNAK BULUNDU MAAŞLAR TAM ÖDENECEK

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, “Başbakan Saner iki hafta önce maaşlarda kesinti olabilir demişti. O günkü koşulda öyle bir durum vardı. Süreç içerisinde kaynağın dün itibarıyla tedarik edilmesiyle, Merkez Bankası’nda 200 milyonluk kaynak açıldı. Maliye de 150 milyon TL’de borçlanmaya gitti. Yarın bu kaynak sorun yaşamadan gelecek ve bir sorun yaşanmadan maaşlar ödenecek. Beklentimiz bu yönde” dedi. 

Dursun Oğuz, “Meclis’ten kesintilerle geçen son karar, hayat pahalılığı ödenekleriyle ilgiliydi. Uygulama Nisan ayında başlayacak. Mevcut maaşlarda kesinti yok” diye konuştu.

1500 TL YARDIMLAR HESABA YATACAK

Bakan Oğuz Kapalı işletmelerde çalışan 1500 TL’lerin ödenebilmesi için Çalışma Bakanlığı çalışıyor. Herkesin hesabına yatırılacak. Diğer mükellefiyetlerle ilgili yerel istihdamı destek fonuna 34 Milyon TL’lik bir kaynak bizden istenmiştir. İşverenlerin yüzde 11 sigorta desteğini de sosyal sigortalara yatıracağız” şeklinde konuştu.

Eldeki kaynaklar kapsamında hibelere ve sosyal yardımlara devam edeceklerini belirten Dursun Oğuz, geciken yardımlar gecikse de verdikleri sözlerin mutlaka arkasında olacaklarını vurguladı.

Dursun Oğuz, devletin kaynaklarını bile bile yardımlar üzerinden siyaset yapılmasını doğru bulmadıklarını söyledi.

ERHAN ARIKLI'YA SİTEM

Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı’nın, “Mart ayı kabus” sözlerini değerlendirirken, olumsuz havayı daha fazla artırmaya gerek olmadığını ifade etti.

Başbakan Saner’in Ankara ziyareti ve ekonomik protokol çalışmalarıyla ilgili gerekli açıklamayı yapacağını ifade eden Dursun Oğuz, protokolün imzalanamaması nedeniyle kaynak sıkıntısı yaşandığını, önümüzdeki günlerde imzalanması halinde, kaynak akışının başlamasını beklediklerini sözlerine ekledi.