Güncel
09 Eki 2020 18:28 Son Güncelleme: 09 Eki 2020 18:30

Maraş açılışında izdiham oldu mu? Kaç ziyaretçi vardı?

KKTC yönetiminin Türkiye'nin de desteğiyle 46 yıl sonra Maraş açılırken izdiham yaşandı mı? İlk gün kaç ziyaretçi Maraş'a girdi?

Maraş açılışında izdiham oldu mu? Kaç ziyaretçi vardı?

Kapalı Maraş 46 yıl sonra açıldığı gün ziyaretçi izdihamı yaşadı mı? Başbakan Ersin Tatar'ın duyurusundan birkaç gün sonra açılan Maraş'a girişte yurttaşlar gerçekten bir izdiham içine düştü mü? 

Hürriyet gazetesi haberinde "kenti görmek isteyen yerli, yabancı kalabalık grup kapıya yığıldı, zaman zaman izdiham yaşandı" dedi. 

Neredeyse yarım asırdır 'hayalet kent' sıfatı yakıştırılan Maraş dün Başbakan Ersin Tatar’ın da katılımıyla yurttaşların kullanımına açıldı. Maraş'a giriş için bir kontrol noktası oluşturuldu. Yurttaşlar bu kapıdan kontrollü olarak geçiş yaptı. 

Türk, Yunan ve diğer yabancı ülke basın mensuplarının da yoğun ilgi gösterdiği açılış gününde giriş kapısının yeterli olmaması nedeniyle birikmeler oldu. Tel örgülerle çevrili Maraş'a yurttaşların girişi için hazırlanan kapı önünde sabahın erken saatlerinde kalabalık oluşmaya başladı.

Rum ve Türk televizyonları saat başı canlı yayın yaptı. Maraş'a girmek için bekleyenlerin sabırsızlığı ile kapıya gereksiz bir yönelme oluştu. Yetkililer, biriken kalabalığı sakinleştirmekte ve çözüm üretme zorlandılar. Bekleyişe son vermek amacıyla daha önce açıklanandan erken saatte kapıları açıldı. Polis kontrol noktasında da bu nedenle zaman zaman izdiham oluştu.

Ancak Maraş sahilinde "izdiham" görüntüsünü fotoğraflamak ve kaydetmek elbette mümkün değildi. 

İlk bir saatlik geçişte 300 kişi rakamına ulaşıldı. Ancak günlük ziyaretçi sayısının rakamları henüz bildirilmedi. Yani Maraş'ın ilk gün 'izdihamla açılıp açılmadığı' konusu net değil. 

Bu soruyu bir kenara bırakarak, ilk gün yaşanılanlara bakacak olursak, yurttaşlar ellerinde KKTC ve Türk bayraklarıyla Maraş’a girdi. 

Maraş'ın sadece sahil kısmı ziyarete açılırken, 46 yıldır teller ardında kapalı tutulan kentte yürüyüş yapanlar, denize girenler oldu.