Güncel
08 Eki 2020 17:39 Son Güncelleme: 08 Eki 2020 17:46

Maraş'taki en büyük tehlike için yurttaşlar uyarıldı

Maraş'ın bir bölümünün kullanıma açılmasıyla ilgili yurttaşlara önemli uyarılar yapıldı. Bugün Maraş'a kontrollü giriş sağlanırken, şehirdeki en büyük tehlikeye karşı yurttaşlara önemli uyarılarda bulunuldu.

Maraş'taki en büyük tehlike için yurttaşlar uyarıldı

Kapalı Maraş'ın açılması ile birlikte yurttaşlara önemli uyarılarda bulunuldu. 46 yıldır hayalet şehir görünümünde olan Maraş'ta yurttaşları bekleyen büyük tehlikelere karşı önemli uyarılar yapıldı. Maraş'taki en büyük tehlike su kuyuları. Maraş'ın tümünün değil sadece sahil kısmının kullanıma açılmasındaki en büyük sebeplerden biri üstü otlarla kaplanmış olan yüzlerce su kuyusunun olduğu bildirildi. 

Maraş’ın 3.5 km’lik sahil şeridindeki binalar yıllara meydan okur gibi ayakta dururken, yurttaşlara önemli uyarılar yapıldı. Binalardaki en büyük tehlike otlarla ve molozla kaplı su kuyuları olarak açıklandı. Bu tehlike nedeniyle şehrin sadece sahil şeridi halkın kullanımına açıldı. 

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından "Maraş Ziyareti" başlığı ile hazırlanan broşür bölgeye girenlere dağıtıldı. 

Ziyaretler sadece yaya olarak 

Maraş sadece KKTC vatandaşları için değil yabancıların da ziyaretine açık olacak. Işıklandırma altyapısı tamamlanana kadar 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Ziyaretler sadece yaya olarak yapılabilecek.

Denize girmek serbest

Ziyaretçiler, Gazimağusa Dr. Fazıl Küçük Stadyumu’nun bulunduğu bölgeden giriş yaparak, Demokrasi Caddesi ve bu caddede bulunan Bilal Ağa Mescidi ile sahil kesiminde Kennedy Caddesi ve doğusunda (deniz tarafını) işaretle belirtilen bölgeye kadar (askeri tesisler hariç olmak üzere) alanı gezebilecekler, denize girebileceklerdir.

İşaretlenmiş bölgeler dışına çıkılmayacak

Ziyaretçilerin, can güvenliği için yollar ve işaretlenmiş bölgeler dışına çıkmamaları konusunda uyarı yapıldı. Binalara girmemeleri, yabani/zehirli hayvanların bölgede bulunması gerekçesi ile çalı ve otluk bölgelerin içerisinden dolaşmamaları konusunda hassas olmaları istendi.  Bölgede işaret ve levhalarda belirtilen ikazlara uyulması güvenlikleri açısından gerekliliği hatırlatıldı. 

Dronla çekim yasak

Ziyaretçilere fotoğraf çekimi konusunda da uyarı yapıldı. Fotoğraf çekimi sadece ziyarete açık bölgelerde yapılabilecek. Dron kullanımı yasak.

Çakıl taşı bile çıkarılması yasak

Ziyaretçilere yapılan en önemli uyarılardan biri de Maraş'tan dışarıya herhangi bir nesnenin çıkışına izin verilmeyeceği yönünde. Maraş'tan dışarı çakıl taşı çıkarmak bdahi yasaklar arasında. 

En büyük tehlike su kuyuları

Maraş'ta bulunan yüzlerce su kuyusu en büyük tehlike olarak görülüyor.  46 yıldır kapalı kalan Maraş'taki su kuyalırının üstünü kaplayan otlar ve molozlar nedeniyle ziyaretçilerin içine düşmelerinden endişe ediliyor. Su kuyularının tek tek tespiti yapılmadığı için Maraş'ın sadece şu anda sahil bölümü yurttaşların kullanımına açık bulunuyor. 

Ayrıca, bölgede dayanıklılığını kaybetmiş yapılardan parçalar düşebileceği de hatırlatıldı.