Güncel
17 Kas 2020 17:00 Son Güncelleme: 17 Kas 2020 20:24

Maraş pikniği TBMM'de kavga çıkardı: "7 uçakla git vatandaşa IBAN gönderip para iste!"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Maraş pikniği TBMM'de büyük kavga çıkardı. İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan "7 uçakla git, vatandaşa IBAN gönderip para iste, bu israftır" diye tartışmayı alevlendirdi...

Maraş pikniği TBMM'de kavga çıkardı: "7 uçakla git vatandaşa IBAN gönderip para iste!"

Maraş pikniği tartışmaları bugün Ankara siyasetine damga vurdu. TBMM'de Maraş pikniğiyle ilgili büyük bir tartışma yaşandı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Maraş pikniğinin faturasını açıklayarak "7 uçakla git, vatandaşa IBAN gönderip para iste." başlığıyla tartışmanın  alevini yükseltti. 

Bugün TBMM'de grup toplantısı konuşması yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maraş pikniğini sert sözlerle eleştirdi: "Peki nasıl gittiler? Bir uçak Erdoğan için, bir uçak Bahçeli, bir başka uçak heyetler, bir başka uçak Dışişleri Bakanı için, iki uçak da korumalar için ayarlandı ve o şekilde gittiler. Bizde meşhur bir atasözü vardır ya “Ayranı yok içmeye…” Hani tasarruf? Bunu yaparken, bu ülkede pazar artıklarından beslenen milyonlar aklınıza gelmiyor mu sizin ya?" 

Kılıçdaroğlu uçak sayısının 6 olduğunu belirtirken, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ise Maraş pikniğinin faturasını çıkararak uçak sayısını da 7 olarak açıkladı. Türkkan önce sosyal medya hesabından bu faturayı açıklarken, ardından da konuyu TBMM çatısı altında tartışmaya açtı.

Türkiye heyetinin KKTC'ye gitmek için 1’i jet, 1’i de nakliye uçağı olmak üzere olmak üzere 7 uçak kullandığını söyleyen Türkkan "Sanırsın ki minübüsle gittiler" notunu da paylaştı. 

İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan uçak sayısını açıklarken Cumhurbaşkanı Erdoğan için 1 uçak, Devlet Bahçeli için 1 uçak, bakanlar ve heyet için 1 uçak, korumalar için 2 uçak ve arabalar için de 1 nakliye uçağının kullanıldığını paylaştı. Türkkan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu için de 1 jetin havalahdığını söyledi. 

“Vatandaşına IBAN gönderip, para isteyen devlet bu” diyerek Maraş pikniğindeki harcamaları eleştiren Türkkan, “Kıbrıs Maraş’a piknik yapmaya gittiler ya; sanırsınız sepette domates, peynir ekmek; bindiler minibüse, gittiler” dedi. 

MARAŞ PİKNİĞİ MÖNÜSÜNDE NE VARDI

Ziyaret için yapılan yol masrafının yanı sıra, piknik mönüsü de tartışmaya sebep oldu. Sahildeki pikniğin mönüsünde ana yemek olarak et döner, KKTC’nin yöresel yemeği şeftali kebabı, sigara böreği ve bulgur köftesi vardı. Ayrıca tatlı olarak da Kıbrıs mutfağına özgü sini katmeri, fıstık sarma ve baklama ikramı yapıldı.