Güncel
08 Eki 2020 16:42 Son Güncelleme: 08 Eki 2020 17:47

Başbakan Tatar Maraş'ın açılmasından Rumlar da mutlu

KKTC bugün tarihi bir adım atarak, 46 yıldır kapalı bir şehir olan Maraş'ı yurttaşların kullanımına açtı. Başbakan Ersin Tatar, açılış öncesi hazırlıkları kontrol etti. Hürriyet gazetesi muhabiri ile yaptığı söyleşide Ersin Tatar "İnanıyorum ki, Rum mülk sahipleri de açmamızı çok istiyor, sadece söylemiyorlar. Açılışı tamamlayalım, koşarak gelecekler” dedi.

Başbakan Tatar Maraş'ın açılmasından Rumlar da mutlu

Kıbrıs adasında tarihi bir gün yaşanıyor. 46 yıldır 'hayalet şehir' olarak tanımlanan Maraş, yurttaşların kullanımına açıldı. Başbakan Ersin Tatar, Maraş'ın açılmasından dolayı gelen eleştirileri umursamadığını ifade eden şu sözlerle konuştu: "Rumlar tepki gösterecekmiş, hadi ordan, istedikleri kadar bağırsınlar. Maraş KKTC toprağıdır ve öyle de kalacak."

Ersin Tatar söyleşisinde iki farklı Rum ifadesi yer aldı. Rum resmi makamları ve Rum yurttaşları. Tatar, bu bakışla şunları söyledi: "Rum siyasiler karşı çıkabilir ama mülk iadesi aynı zamanda bir insan hakkı ve Rumların gruplar halinde başvurmasını bekliyorum. İnanıyorum ki, Rum mülk sahipleri de açmamızı çok istiyor, sadece söylemiyorlar. Açılışı tamamlayalım, koşarak gelecekler” 

Rumlar istedikleri kadar bağırsın

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan bu yana kapalı tutulan ve adı ‘Hayalet Kent’e çıkan bir zamanların ünlü turistik kenti Maraş bugün açıldı. KKTC Başbakanı Ersin Tatar, açılıştan bir gün önce Maraş’taki hazırlıkları Hürriyet muhabiri ile birlikte denetledi ve “Rumlar istedikleri kadar bağırsın, ‘Arkamızda Türkiye olduktan sonra, açıyoruz’ dedik ve yaptık” diye konuştu.

Kıbrıs müzakerelerinde birçok kez pazarlık konusu olan Maraş'ın Rumlara verilecek yerler arasında gösterilen kentin sahil şeridi, önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ersin Tatar’ın Ankara’da ‘açıyoruz’ talimatıyla yeniden canlandı.

Rumların mülkiyet hakkı korunacak

Ersit Tatar, Maraş'ta sahipliği olan Rumların mülkiyet haklarının korunacağına vurgu yaptı. Başbakan Tatar bu hakkın korunmasıyla ilgili şunları söyledi: “AİHM’in tanıdığı ve bize kurdurduğu Lefkoşa’da Taşınmaz Mal Komisyonu var, burada zaten 300 Rum’un başvurusu bulunuyor. Tabii ki sadece Rumların mülkü yok Maraş’ta; yabancı şirketlerin de var ve Lefkoşa’daki komisyona başvurmalarını isteyeceğiz. Mahkeme ne karar verirse uygulayacağız. Rum siyasiler karşı çıkabilir ama mülk iadesi aynı zamanda bir insan hakkı ve Rumların gruplar halinde başvurmasını bekliyorum. İnanıyorum ki, Rum mülk sahipleri de açmamızı çok istiyor, sadece söylemiyorlar. Açılışı tamamlayalım, koşarak gelecekler”

Erdoğan'a teşekkür 

Başbakan Ersin Tatar, alınan kararda Türkiye'nin desteğinin altını çizdi. Tatar şöyle konuştu: "Rumların bize yapmadıkları zulüm kalmadı. Ellerinde olsa, nefes almamızı bile engellemeye çalışacaklar. 46 yıldır atıl durumda kalan, bu kentin açılmasını sürekli veto ediyorlardı. Yıllardır kenti Türk yönetimi altında açmamız gerektiğini söylüyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, yardımcısı Fuat Oktay’a verdikleri destekten dolayı minnettarım. Türkiye tam destek verince ‘Hemen açalım’ dedim. Rumlar tepki gösterecekmiş, hadi ordan, istedikleri kadar bağırsınlar. Maraş KKTC toprağıdır ve öyle de kalacak. Atıl duran, gözümüzün önünde çürüyen bu cennet turizm merkezi, Kıbrıslı Türklerin faydasına açılsın. Tabii ki eski Rum sahiplerinin mülkiyet haklarını da koruyacağız.”