Güncel
22 Şub 2021 11:12 Son Güncelleme: 22 Şub 2021 11:25

Pilli neden görevden alındı? Başbakan Saner gerçeği açıkladı "Toplantıda kendi nabzını ölçüyordu"

Başbakan Ersan Saner'in sürpriz bir şekilde Sağlık Bakanlığı görevinden aldığı Ali Pilli ile ilgili tartışmalar sürüyor. Ali Pilli "Görevden neden alındığımı ben de merak ediyorum" dedi. Saner'in cevabı gecikmedi: "Bakanlar Kurulu toplantısında kendi nabzını ölçüyordu. Yorgundu."

Pilli neden görevden alındı? Başbakan Saner gerçeği açıkladı "Toplantıda kendi nabzını ölçüyordu"

Başbakan Ersan Saner, Ali Pilli'yi neden bakanlık görevinden aldığına açıklık getirdi. Her ikisi de UBP'li olmasına rağmen Başbakan Saner'in Ali Pilli'yi Sağlık Bakanlığı'ndan alması ülkede halen tartışılıyor. 

Ali Pilli "Görevden neden alındığımı ben de merak ediyorum" dedi. Bu merakına karşılık Başbakan Ersan Saner'den cevap bir televizyon yayınında geldi. 

Başbakan Ersan Saner, TV 2020’ye telefonla bağlanarak açıklamada bulundu. Saner'in ilk açıklaması UBP kurultayının tarihi ile ilgili oldu. Mevcut pandemi şartlarında kurultayın mümkün olmadığını ifade eden Saner, Ekim ayında UBP kurultayının yapılacağını açıkladı. Saner, mart ayı içinde Genel Sekreter’in belirleneceğini ve ardından kurultayın Ekim ayında olacağına dikkat çekti. Salı günü mecliste grup toplantısı yapacağına da dikkat çeken Başbakan Saner, “UBP disiplini içinde milletvekillerinin toplantılara katılmama gibi bir tavrı olacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

PİLLİ KENDİ NABZINI ÖLÇÜYORDU

Ersan Saner, Ali Pilli'nin görev değişikliğini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a cuma akşamı bildirdiğini ve prosedürün dün tamamlandığını söyledi. Değişimin gerekçesini ise 'yorgunluk' olarak açıkladı: “Pilli’nin kişiliğine ve icraatlarına bir şey demiyorum ama zaman zaman sinerjinin artması ve politikalarda farklı eğilime geçmek ve aşı konusunda sıkıntı yaşadığımızı söyleyebilirim. Ali Bey bu süreçte uzun hizmet verdi, yorulduğunu hissediyorum, Bakanlar Kurulu toplantılarından zaman zaman kendi nabzını ölçüyordu. Aşı planlama konusunda arzu ettiğimiz metodolojiyi uygulamada sıkıntı oldu” 

Aşının zor elde edildiğini de aktaran Saner, açıklamasında şunları söyledi: “Aşı programı konusunda Ali Pilli’nin sorunu gibi bizim de denetleme konusunda sorunu olduk. Sosyal medyada ekonomik tepkiler ortada... Son dakikaya kadar kapanmaya istemiyorduk. Açık kalmasını istedik ama sağlık sistemi koşulları da ayakta kalması gerekirdi”

RESMİYE HANIMLA ALAKASI YOK

Görev değişiminin yeni Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay ile bir alakası olmadığına da vurgu yapan Başbakan Saner, Canaltay’ın Meclis Başkanı seçilmiş olsa dahi bu değişimin yine de olacağını aktardı.