Güney Kıbrıs
15 Eki 2020 12:50 Son Güncelleme: 15 Eki 2020 12:55

Rüşvetle "Altın Pasaport" skandalında Rum Meclis Başkanı istifa etti!

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ni sarsan rüşvetle "Altın Pasaport" skandalına adı karışan Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris, hem Meclis Başkanlığı’ndan hem de Milletvekilliğinden resmen istifa etti.

Rüşvetle "Altın Pasaport" skandalında Rum Meclis Başkanı istifa etti!

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde gittikçe büyüyen "Altın Pasaport" skandalında Dimitris Şilluris, hem meclis başkanlığından hem de milletvekilliğinden istifa etti. 

El Cezire televizyonunda gizli kamerayla ortaya çıkan skandal görüntülerde yer alan Rum kesiminin üst düzey isimleri hedefte. Baskılara dayanamayan Rum kesiminin iki numaralı ismi Şilluris istifasını açıkladı. 

AB üyesi olan Güney Kıbrıs'taki "AB Birliği Pasaportu skandalı" diğer adıyla "Altın Pasaport skandalı" büyüyor. Rum kesiminde devlet kademesinde yer alan üst düzey isimlerin skandala karıştığı iddia ediliyor. İddianın ötesinde El Cezire televizyonun gizli kamera ile gerçekleştirdiği habere yansıyan görüntülere bakıldığında rüşvet karşılığı pasaport dağıtan isimler de bir bir ortaya çıkıyor. 

RUMLAR SOKAK EYLEMİ YAPTI

'Yatırım karşılığı vatandaşlık programı' ile AB pasaportlarının haklarında mahkumiyet kararı olanlara dahi rüşvet karşılığında verildiği ortaya çıktı. Gizli kamera görüntülerinin de yayınlanması ile birlikte Rumlar tepkilerini gösterdi. Rüşvet skandalına karışanların istifasını isteyen Rum vatandaşları sokak eylemleri yaptı. 

Eylemlerin ve baskıların karşılığında önce AKEL milletvekili Hristakis Ciovahis istifa etti. Ardından da Rum yönetiminin iki numaralı isminin istifası Rum kesiminde büyük yankı yarattı.  "Altın Pasaport" skandalında Dimitris Şilluris, hem meclis başkanlığından hem de milletvekilliğinden istifa etti. 

ÖNCE AKEL MİLLETVEKİLİ İSTİFA ETTİ

Güney Kıbrıs’ta, El Cezire televizyonunun, yatırım karşılığı vatandaşlık programına ilişkin Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris, AKEL Milletvekili Hristakis Ciovanis ve avukat Andreas Pittacis’in, konuşmalarının yer aldığı gizli kamera görüntülerini yayınlamasıyla patlak veren skandalın yankıları, ikinci istifayı getirdi.

Rum basınındaki haberlere göre Şilluris istifası ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada herhangi bir yasayı çiğnemediği konusunda ısrar etti.