Güncel
11 Eki 2020 13:04 Son Güncelleme: 11 Eki 2020 14:33

Seçimde kesin kural! Yurttaşlar bunu yapmazsa oy kullanamaz!

KKTC Cumhurbaşkanlığı ve anayasa değişikliği halk oylaması seçiminde yurttaşların oy kullanabilmesi yapmaları gereken çok önemli bir detay var. Tüm şartları yerine getirseler bile eğer bunu yapmazlarsa oy kullandırılmıyor. O önemli detay ne?

Seçimde kesin kural! Yurttaşlar bunu yapmazsa oy kullanamaz!

KKTC Cumhurbaşkanlığı ve yüksek mahkeme yargıçlarının sayısının artırılmasını öngören anayasa değişikliği halk oylaması seçimi bugün yapılıyor. Yurttaşlar saat 08.00 - 18.00 arası sandıklara giderek oylarını kullanacaklar. 

Yüksek Seçim Kurulu'nun daha önce açıkladığı şartlar dahilinde isimleri seçmen listesinde olan yurttaşlar oylarını kullanabiliyorlar. Ancak şu var ki isimleri seçmen listesinde olsa bile eğer belirtilen şu iki şartı yurttaşlar uygulamıyorsa oy kullanamıyorlar. 

KKTC seçimleri hatırlanacağı üzere Nisan ayında yapılacaktı. Ancak korona virüs nedeniyle seçim bugüne ertelendi. Şimdi ilk kez korona virüs tedbirleri altında seçime gidiliyor. 

Bu nedenle alınan tedbirler kapsamında yurttaşların oy kullanırken diğer alanlarda olduğu gibi sınıflarda da maskeyle bulunmaları gerekiyor. Bununla birlikte mutlaka eldivenlerinin olması gerekiyor. 

Seçim görevlileri yurttaşlara mühür, pusula ve zarfla birlikte eğer yanlarında yoksa eldiven de veriyor. Eldivensiz olarak oy kullandırılmıyor. Amaç korona virüsün yayılmasını engellemek olarak açıklanıyor.