Güncel
13 Kas 2020 13:06 Son Güncelleme: 13 Kas 2020 14:42

Piknik hazırlıkları tamam gibi... Tatar ve Erdoğan Maraş'ta bisiklet turu yapacak

15 Kasım Cumhuriyet Bayramı'nda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenler sonrası Maraş'ta yapılacak olan piknik öncesi çalışmalar sürüyor. Kullanıma açık bölgede peyzaj çalışmaları yapılıyor. Tatar ve Erdoğan'ın piknikte bisiklet turu da atacakları belirtiliyor.

Piknik hazırlıkları tamam gibi... Tatar ve Erdoğan Maraş'ta bisiklet turu yapacak

Maraş Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenecek olan pikniğe hazırlanıyor. 46 yıl kapalı kalan Maraş'ın kullanıma açılan bölümünde Türkiye'den TOKİ ve Konya Büyükşehir Belediyesi desteğiyle ekipler hummalı bir çalışma sürdürüyor. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın göreve seçilmesinin ardından Ankara'ya yaptığı ilk resmi ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan "Maraş'ta piknik yapalım" demişti. Hayalet şehir görünümlü Maraş'ta bu sözün ardından hızlı bir çalışma başlatıldı. 

Önce Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum KKTC'yi ziyaret ederek Maraş'ta incelemelerde bulundu. Yapılan incelemeler sırasında Maraş'ın 'piknik hazırlığının' TOKİ ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağı duyuruldu. Gazimağusa Belediyesi'nin koordinesinde yürütülen çalışmalarla o günden beri hayalet görünümlü Maraş'ta çok şey değişti.

Yaklaşık bir aydır iş makinaları ve uzman ekipler 46 yıllık ölü toprağını kentin üzerinden atmayı başardı. Dr. Fazıl Küçük Stadyumu yakınında, sivilin kontrollü geçişi için, Demokrasi Caddesi’ne açılan sürgü kapının devamındaki dikenli teller söküldü. Sahil şeridine kafe yapıldı. Kaldırımlar temizlendi, ağaçlar budandı, çemberler ve kaldırımlar çiçeklendirildi.

Dikenli tellerin gizlediği, otlarla bürünen 1974’ten önce yapılan çember de, yapılan temizlik çalışmaları sonucu gün yüzüne çıktı.   

CUMHURBAŞKANLARI BİSİKLETLE TUR ATACAK

Pazar günü yapılacak olan piknik öncesi kontrollü geçişin hemen yakınına, 200 adet kiralık bisiklet konulacak. Dileyenler Maraş'ta bisiklet turu atabilmesi için şartlar oluşturuldu. Ancak gelen bilgiler arasında piknik günü Cumhurbaştanı Tatar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bisiklet turu atacağı da yer alıyor.

HAŞERE TEMİZLİĞİ YAPILDI

Uzun yıllardır, haşere, fare ve yılanlara ev sahipliği yapan ve otlarla bürünmüş evlerden kaldırıma taşan otlar temizlendi. Çökme tehlikesi ve açık kuyuların bulunduğu evlere girişi engellemek için şeritler çekildi.   

SAHİLDE PİKNİK İÇİN KAFE 

Bir TIR dolusu ağaç, kaktüs ve bitkiler açılım yapılan Kenedy ve Demokrasi Caddeleri üzerine dikildi.  Şehrin çemberleri çiçek ve ağaçlarla donatıldı. Dikilen ağaçların arasında, barışı simgeleyen zeytin ağaçlarına da yer verildi. Denize sıfır lüks otellerin bulunduğu, 3 bin 400 metre uzunluğundaki sahile, piknik için prefabrik bir cafe konuşlandırıldı.