Güncel
02 Oca 2021 13:04 Son Güncelleme: 02 Oca 2021 13:16

Türkiye İngiltere'den gelişleri durdurdu! Acil kararın ardındaki gerekçe ne?

Türkiye, İngiltere'den gelen yolcuları trafiğini durdurdu. İngiltere'den Türkiye'ye girişlere acil karar alınarak geçici süreli yasak getirildi.

Türkiye İngiltere'den gelişleri durdurdu! Acil kararın ardındaki gerekçe ne?

Türkiye İngiltere'den gelişleri, giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildiğinden geçici olarak durdurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere'de ortaya çıkan ve daha hızlı yayılan Kovid-19 mutasyonunun, İngiltere'den Türkiye'ye gelen 15 kişide tespit edildiğini, bu kişilerin izolasyon altında tutulduğunu açıkladı. Bakan, "İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur" dedi.

Koca, yazılı açıklamasında İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyonla ilgili olarak tedbirlerin alınıp bu ülkeden yurda girişlerin askıya alındığını hatırlattı.

Ayrıca son dönemde İngiltere'den Türkiye'ye girmiş kişilerin tamamının da geriye dönük tarama altına alındığını belirten Koca, Halk Sağlığı Referans laboratuvarlarının da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını aktardı.

"İngiltere'den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmedi"

Koca, açıklamasında şunları kaydetti:

"İngiltere'den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır. Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda mutasyonlu virüs İngiltere'den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere'den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur. Gelişmelerden vatandaşımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz."