Güncel
08 Mar 2021 09:43 Son Güncelleme: 08 Mar 2021 09:53

Türkiye-KKTC ortak kullanım anlaşması imzalanmalı

Amiral Cihat Yaycı, Aydınlık'a konuştu. Yaycı,ortak kullanım anlaşmasına dikkat çekerek 'Türkiyenin Deniz yetki alanı demek KKTC’nin Deniz yetki alanı demektir' ifadelerini kullandı.

Türkiye-KKTC ortak kullanım anlaşması imzalanmalı

Libya ve Türkiye arasındaki 'deniz komşuluğu' konusunu gündeme getirerek, her iki ülkenin uluslararası anlaşmaya gitmesini sağlayan asker olarak tanınan Amiral Cihat Yaycı dikkat çekici bir konuyu gündeme getirdi. 

Aydınlık gazetesine konuşan Bahçeşehir Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (BAU DEGS) Başkanı, Amiral Cihat Yaycı, Türkiye ile KKTC'nin ortak kullanım anlaşmasının imzalamasının önemini anlattı. 

Yaycı, anlaşmanın iki taraf için önemini vurgulayarak 'Bu ‘Deniz Yetki Alanları’nı Ortak Kullanma Antlaşması’ ile Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki Mavi Vatan’ı Kuzey Kıbrıs’ın da Mavi Vatan’ı olur.' ifadelerini kullandı.

Cihat Yaycı'nın açıklaması şu şekilde:

"Türkiye’nin İsrail ile ya da Doğu Akdeniz’de diğer devletler ile Deniz yetki alanı paylaşımı anlaşması imzalaması durumunda, anlaşma imzalandıktan sonra KKTC ile bir ortak kullanım anlaşması imzalayarak kazanılan deniz alanlarının KKTC ile ortak kullanımda olduğunu ifade eder, ve böylece Türkiye’nin kazancı KKTC nin kazancı olur. 

Bu durumda iki sonuç ortaya çıkar. 1. Türkiye kazanınca KKTC de kazanır. 

2. Ve şu anda sözde GKRY’ye ait olan alanlar, önce İsrail ile imzalanan sonra da KKTC ile ortak kullanıma dair imzalanan anlaşma sonrasında, KKTC tarafından bu şekilde kazanılmış olur, ve GKRY nin oyunu bozulur.

Benzer uygulama Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de diğer devletler ile yapacağı anlaşmalarda da yapılır.

Bir başka deyişle; Türkiye Libya ile yapmış olduğu gibi, İsrail ile de bir deniz yetki alanları sınırlandırması anlaşması yapar ise eğer, bu anlaşma Kuzey Kıbrıs’ın da menfaatine olur.

Çünkü Türkiye-İsrail ya da Suriye, Lübnan ve Mısır antlaşmasının hemen akabinde Türkiye ile Kuzey Kıbrıs kendi aralarında bir anlaşma imzalayarak Türkiye’nin deniz yetki alanlarını Kuzey Kıbrıs ile ortak kullanım alanı olarak ilan eder.

Bu ‘Deniz Yetki Alanları’nı Ortak Kullanma Antlaşması’ ile Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki Mavi Vatan’ı Kuzey Kıbrıs’ın da Mavi Vatan’ı olur. Böylece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs adasının güneyindeki deniz alanlarına da sahip olur."

TÜRKSÜZ BİR KIBRIS, TÜRKİYESİZ BİR DOĞU AKDENİZ OYUNUYLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Bahçeşehir Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (BAU DEGS) Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye tarih boyunca her zaman adil bir yaklaşım sergilemiştir. Türkiye hak ve menfaatlerini korurken, aynı zamanda Kıbrıs Türklerinin de haklarını ve menfaatlerini korumaktadır. Kıbrıs Türkleri arasına zaman zaman nifak ve fesat sokmak isteyenler olabilir. Bunlara itibar edilmemeli ve tam bağımsız Kıbrıs Türk devleti olunması için çalışılmalıdır. Bu devletin refahı denizlerine sahip çıkmasından geçer. Bunu da ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin doğu Akdeniz’de deniz yetki alanlarına sahip çıkma mücadelesinde başarıya ulaşması sağlar.

Kilit slogan şudur; Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti sırt sırta omuz omuza Türksüz bir Kıbrıs, Türkiyesiz bir doğu Akdeniz oyununu bozacaktır. Türksüz bir Kıbrıs, Türkiyesiz bir doğu Akdeniz oyunuyla karşı karşıyayız.”