Politika
11 Oca 2021 10:01 Son Güncelleme: 11 Oca 2021 12:05

ABD bu kez Yemen'e el atıyor! Husiler terörist ilan edilecek...

Açlık, kıtlık ve iç savaşla yıllardır kaos içinde yaşayan Yemen, ABD'nin merceği altında... Başkan Biden'in seçim propagandasında söylediklerini uygulama zamanı geldi. ABD, Yemen'de İran tarafından desteklenen silahlı Husi gurupları 'terör örgütü' olarak ilan etmeye hazırlanıyor.

ABD bu kez Yemen'e el atıyor! Husiler terörist ilan edilecek...

ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'in resmen göreve başlamasına sayılı günler kala gözler Yemen'e çevrildi. Biden'in seçim propagandası döneminde Yemen'deki sorunları çözmeye yönelik verdiği mesajları uygulama zamanı geldi.

Biden'in uluslararası konulardaki sıralamasında üst sırada yer alan Yemen'de açlık, kıtlık ve iç savaş nedeniyle yıllardır süren kaos var. İran'ın desteklediği silahlı grup Husi'ler için ABD'nin harekete geçtiği ve 'terör örgütü' olarak ilan edeceği belirtiliyor. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Yemen'deki iç savaşta İran tarafından desteklenen Husi grup Ansar Allah'ı "yabancı terör örgütü" ilan etmeyi planladıklarını duyurdu.

Pompeo, yaptığı açıklamada hafta başında Kongre'ye bu konuda bilgi vereceklerini belirtti:
"Aynı zamanda üç Ansar Allah liderini; Abdülmalik el Husi, Abdülkadir Bedreddin el Husi ve Abdullah Yahya el Hekim'i de 'Küresel Teröristler' listesine almayı planlıyorum."
Ülkede Mart 2015'ten bu yana süren iç savaşta İran'ın desteklediği Husilere karşı, ABD'nin bölgedeki yakın müttefikleri Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan Husilere karşı savaşan Aden'deki geçici hükümete bağlı orduyla güneydeki birlikleri destekliyor.

Yıllardır Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde yürütülen barış görüşmelerinde kalıcı bir ateşkes anlaşmasına varılamadı. BM yetkilileri, ABD'nin bu adımının barış görüşmelerine zarar vereceği görüşünde.