Güncel
11 Oca 2021 10:40 Son Güncelleme: 11 Oca 2021 10:48

Birleşik Arap Emirlikleri'nden dikkat çeken çıkış: Türkiye ile normalleşmek istiyoruz

Arap dünyasında dikkat çekici gelişmeler yaşanıyor. Önce 3.5 yıldır Katar4a uygulanan ambargo kalktı. Dört Arap ülkesinin uyguladığı ambargonun kaldırılmasının ardından Birleşik Arap Emirlikleri'nden Türkiye'ye yönelik açıklama geldi: Türkiye ile ilişkilerimizi normalleştirmek istiyoruz.

Birleşik Arap Emirlikleri'nden dikkat çeken çıkış: Türkiye ile normalleşmek istiyoruz

ABD Başkanı Biden'ın koltuğa oturmasına sayılı günler kala Arap dünyasında dikkat çekici gelişmeler yaşanıyor. Dört Arap ülkesi Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt ve Mısır uyguladıkları Katar ambargosunu kaldırdı. Üç buçuk yıl süren ambargonun aniden kaldırılması sürpriz bir adım olarak değerlendirildi.

Bu adımın ardından Katar ile yakın ilişkisi bilinen Türkiye için Birleşik Arap Emirlikleri'nden dikkat çekici bir mesaj geldi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş "Türkiye'ye şunu söylemek istiyoruz; karışlıklı olarak egemenliğe saygı çerçevesinde ilişkilerimizin normalleşmesini istiyoruz" dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, BAE merkezli "SkyNews" Televizyonu'na verdiği özel bir röportajın bir kısmında, Türkiye ve BAE arasındaki ilişkiler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Gargaş burada yaptığı açıklamada, Türkiye ile yaşanan gerilimi sonlandırmak istediklerini ifade etti.

"Türkiye ile ihtilaflara veya sorunların yaşanmasına  yol açacak herhangi bir sebep söz konusu değildir." diyen Gargaş, Türkiye'nin son dönemlerde Avrupa Birliği'ne yönelik ümit verici ifadelerini gördüklerini belirtti.      

Gargaş, "Türkiye'ye şunu söylemek istiyoruz; karışlıklı olarak egemenliğe saygı çerçevesinde ilişkilerimizin normalleşmesini istiyoruz." dedi.      

Türkiye ve Müslüman Kardeşler (İhvan) Teşkilatı arasındaki ilişkilere de değinen Gargaş, "Ankara'nın Müslüman Kardeşler'in ana destekçisi olmasından vazgeçmesini istiyoruz. Ankara'nın Arap (dünyası) ile ilişkiler yörüngesini yeniden düzeltmesinden yanayız." görüşünü belirtti.      

Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt ve Mısır, 5 Ocak'ta, 3,5 yıldır Katar'a uygulanan ambargonun kaldırılması anlaşması için Suudi Arabistan'ın El Ula kentinde bir araya gelmişti. El-Ula zirvesinin ardından Katar'a yönelik ambargoyu sonlandıracak bir anlaşmaya da imza atılmıştı.  

Katar anlaşmasının ardından BAE kanadından Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesine dair açıklamalar gelmeye başlamıştı.      

Gargaş, son olarak 7 Ocak'ta ülkesinin Türkiye'nin Orta Doğu'daki bir numaralı ticaret ortağı olduğunu söylemişti.