Güncel
18 Kas 2020 17:24 Son Güncelleme: 18 Kas 2020 20:29

Erhürman Maraş açılımı için ağır konuştu: Saldım çayıra mevlam kayıra gidiyor...

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, KKTC'nin Maraş açılımını ve adımlarını ağır sözlerle eleştirdi. Erhürman, Maraş'ın askeri bölge olduğunu hatırlatarak "Siz çağrı yaptınız diye, insanlar gelip girecek mi oraya? Saldım çayıra, mevlam kayıra gidiyor bu işler." dedi.

Erhürman Maraş açılımı için ağır konuştu: Saldım çayıra mevlam kayıra gidiyor...

KKTC'nin Maraş açılımı ve attığı adımlar Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, tarafından sert sözlerle eleştirildi. Tufan Erhürman katıldığı televizyon programında  kapalı Maraş'ın açılması ve ardından da Rumlar'a yapılan mülkiyet çağrısını hedefe koydu. 

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, kapalı Maraş'ın askeri bölge olduğunu hatırlatarak “Bir şey bilgiyle konuşulur. Siz çağrı yaptınız diye, insanlar gelip girecek mi oraya?" diye sordu.

Erhürman, taşınmazların iadesinin ilk şartının Maraş'ın askeri bölge olmaktan çıkarılmasından geçtiğini belirtti. Erhürman Maraş açılımı ile ilgili ağır sözlerle konuştu: 

"Bir kere sizin Taşınmaz Mal Komisyonu’na iade başvurusu yapılsın diye çağrı yapabilmenizin birinci koşulu, orayı askeri bölge olmaktan çıkarmaktır. Çünkü 2005 tarihli Taşınmaz Mal Komisyonu Yasası’nın taslağını hazırlayanlardan biri benim. Orada söylenen şey, askeri bölgelerde iade olmaz. Dolayısıyla siz iade kapsamına almak zorundasınız önce. Bunu yaptıktan sonra ancak çağrı yapabilirsiniz. Yaptınız mı bunu? Hayır. Birleşmiş Milletler ile temasa geçildi mi? Hayır. Saldım çayıra, mevlam kayıra gidiyor bu işler. Bu dosya Cumhurbaşkanlığı’nın dosyasıdır. Cumhurbaşkanı’na makamında sorduk, ‘Bilmiyorum’ dedi. Senin orada piknik yapmanın hiçbir manası yok ki orada. Silkinin, kendinize gelin” dedi.

SÜREÇLERİ YÜZLERİNE GÖZLERİNE BULAŞTIRIYORLAR

UBP’nin azınlık hükümeti kurması iddialarını da yanıtlayan Erhürman, “Eğer UBP Azınlık Hükümeti olacaksa, Ersan Saner de Başbakan olacaksa, YDP ve DP’nin de mutlaka olması gerekiyor. Hükümetin içinde olmayacaklarsa dahi, güvenoyunda hükümete destek verilmesi için. Onlar yoksa 19-20 milletvekiliyle azınlık hükümeti kurulması mümkün değil. Bütün bunlar görüşüldü mü? Süreçleri yüzlerine gözlerine bulaştırmaya devam ediyorlar. Bunu da nereden kaynaklandığını bilmediğim bir özgüvenle yapıyorlar. İstişare mekanizmalarını da çalıştırmıyorlar” dedi.