Güncel
13 Kas 2020 09:19 Son Güncelleme: 13 Kas 2020 10:00

Hükümet kurma görevi alan Saner erken seçim sinyali verdi

KKTC hükümetini kurma görevini alan ve ilk görüşmelerini tamamlayan UBP Başkanvekili Ersan Saner erken seçim sinyali verdi.

Hükümet kurma görevi alan Saner erken seçim sinyali verdi

Hükümeti kurma görevini alan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkan Vekili Ersan Saner erken seçim sinyali verdi. Saner, mecliste temsilcisi olan siyasi partilerle yaptığı görüşmelerin üzerinden dört gün geçtikten sonra dikkat çekici bir yorumda bulundu. 

Saner halkın sorunlarını çözecek bir hükümet beklentisi içinde olduğunu dolayısıyla da en kısa sürede sonuca gitmek için çabalarını devam ettireceğini söyledi. Ardından da ekledi: "Erken seçim kararı üretmek noktasında herhangi bir tereddüdümüz olmayacaktır."

KKTC SİYASETİ KİLİTLENDİ Mİ

Ersan Saner'in hükümet kurma görüşmelerini tamamladıktan sonra partisinin iç sorunlarına döndü. UBP'nin olağanüstü genel kurulunu yapamaması dolayısıyla partinin genel başkansız kalması ortada bir sorun olarak görülüyor. 

KKTC'deki ekonomik sıkıntılar ve koronavirüs başta olmak üzere halkın çözüm bekleyen sorunları nedeniyle icraat hükümeti beklentisi en üst seviyeye çıktı. Ersan Saner'in hükümet kurma görüşmeleri sonrasında partisinde yaptığı konuşma gündeme damgasını vurdu.

Saner şöyle konuştu: “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının sorunlarını çözecek bir hükümet beklentisi içinde olduğunu biliyor, bunun sorumluluğunu omuzlarımda hissediyorum. Meclis’te temsil edilen partilerimizle samimi bir tutumla görüştük. Onların çok değerli görüşlerini aldık. Bu görüşler doğrultusunda parti içinde gereken değerlendirmeleri yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bizim hedefimiz halka hizmettir. Dolayısı ile hizmet için en iyi hükümet seçeneğini saptamak durumundayız. Ancak, mevcut hükümet alternatifleri arasından iyi bir seçenek çıkmazsa, halka hizmetin önleyicisi değil, halka hizmetin önünü açıcı bir tavır sergileyeceğiz."

TIKANIKLIK YAŞANIRSA ERKEN SEÇİM

Ersan Saner, parlamenter demokrasilerde halka hizmet için hükümet kurmanın yanında bir tıkanıklık yaşanması halinde erken seçime gitmek de sorunların aşılması yönünde bir seçenek olduğunu söyledi. Saner "Ulusal Birlik Partisi olarak böyle bir ihtiyacın doğması durumunda erken seçim kararı üretmek noktasında herhangi bir tereddüdümüz olmayacaktır. Partimizin tüm bu süreçte odaklandığı tek nokta halkımıza hizmettir. UBP olarak bu anlayışla mümkün olan en kısa sürede sonuca gitmek için çabalarımızı sürdüreceğiz.”