Güncel
18 Eki 2020 20:48 Son Güncelleme: 18 Eki 2020 21:09

KKTC 5. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ilk konuşmasında kimlere teşekkür etti?

KKTC 5. Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar, seçim sonuçlarını değerlendirdiği ilk konumasında kimlere teşekkür etti?

KKTC 5. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ilk konuşmasında kimlere teşekkür etti?

Seçimin galibi çıkan ve KKTC'nin 5'inci Cumhurbaşkanı olan Ersin Tatar, ilk konuşmasında kendisine destek verene isimleri tek tek sıralayarak teşekkür etti. UBP Genel Merkezi önündeki kalabalığa seslenen Ersin Tatar, "Gerilim artık geride kalmıştır, KKTC’yi ileriye nasıl taşırız, ona bakacağız” dedi. 

Seçimde rakibi Mustafa Akıncı'yı geride bırakarak KKTC 5. Cumhurbaşkanı olan Ersin Tatar, ilk konuşmasını partisinin genel merkezinden partililere yaptı.

Konuşmasında kendisine destek verenlere tek tek teşekkür etti. Teşekkür listesinin ilk sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yardımcısı Fuat Oktay vardı:  “Başta tabii ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve yardımcısı Fuat Oktay’a da teşekkür etmek istiyorum. Biz vefalı insanlar olarak bu topraklarda yaşam mücadelesi verirken şehitler veren Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte olmaktan onur duymaktayım.” 

Ersin Tatar'ın teşekkür listesi şu cümleleriyle devam etti: “Halkımıza çok teşekkür ediyorum… Kıbrıs Türk halkı kendi iradesini sandığa yansıtarak beni Cumhurbaşkanı seçmiştir. Ben oy verenlere de vermeyenlere de teşekkür etmek istiyorum. Bizim için önemli olan kutuplaşmak değil birlik beraberlik içinde KKTC’yi daha güzel günlere taşıyabilmektir. Demokrasi sınavına katkı koyan diğer adaylara da teşekkür ediyorum. Sayın Arıklı’ya Sayın Ataoğlu’na teşekkür ediyorum."

RAUF DENKTAŞ'A ÖZEL TEŞEKKÜR 

Blindiği üzere Serdar Denktaş'ın iş insanı oğlu Rauf Denktaş, Ersin Tatar'a ikinci turda açık destek vermiş ve biraraya gelmişlerdi. Ersin Tatar, bu desteği unutmayarak ilk konuymasında Rauf Denktaş'a özel teşekkür etti: 

"Rauf Denktaş kardeşimize de açık destek verdiği için teşekkür ediyorum. Olağanüstü koşullarda hükümet ederken koalisyon hükümetinde çok değerli çalışmalar yaptık. Arkadaşlarıma da teşekkür etmek istiyorum. Partimizin tümbirimlerine kadın-genç kollarına da teşekkür etmek istiyorum... Tabi ki pandemi döneminde yaşanan sıkıntılar, ekonominin büyük sıkıntı içine girmesi kamu maliyesinde yaşanan sıkıntılar ve bize büyük destek vererek anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ne de teşekkür ediyorum…”

MÜZAKERE MASASINDA EZİK OTURMAYACAĞIM

Ersin Tatar, "KKTC’yi ileriye nasıl taşırız ona bakacağız." dedi ve eklidi: "Ben Cumhurbaşkanı olarak KKTC’yi daha ileriye taşımak için, onurlu bir yaşam için çalışacağım... Müzakere masasında başı dik ve onurlu bir şekilde bulunacağım. Ezik değil..."

DÜNYAYA MESAJ: HİÇBİR ZAMAN TÜRKİYE İLE BAĞIMIZI KOPARAMAYACAKLAR

Ersin Tatar, konuşmasında KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki güçlü bağa vurgu yaparak dünyaya seslendi: 

“Ne mutlu bize ki 74 barış harekâtıyla devletimiz kurduk. Tüm dünyaya seslenmek istiyoruz. Bu egemenlik meselesi çok önemlidir. Çözüm modeli ne olursa olsun biz var olmaya devam edeceğiz.. Hiçbir zaman bizim Türkiye ile bağımızı koparamayacaklar. Kıbrıs Türk halkı kendi devletinin çatısı altında var olmaya devam edecek…Önemli olan sorumluluğumuzun bilinci içinde tuzaklara düşmemek…”

OYNANAN OYUN KIBRIS TÜRKÜNÜ EZMEK

Ersin Tatar, konuşmasına şöyle devam etti: “Tüm dünyaya buradan seslenmek istiyorum: Siz hala daha Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine direk uçuşlara müsaade etmiyorsunuz. Gençlerimizi spor müsabakalarında reddediyorsunuz. Oynanan oyun, Kıbrıs Türkünü ezmek ve yıldırmak… Asla böyle bir oyuna gelmeyeceğimizi Sarayönü meydanından haykırmak istiyorum. Hiçbir zaman yılmayacağız. Egemenliğimize, bağımsızlığımıza sahip çıkacağız…”