Politika
18 Eki 2020 12:45 Son Güncelleme: 18 Eki 2020 13:01

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunda Ersin Tatar oy kullanırken ne istedi?

KKTC Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde oyunu kullanan UBP lideri ve Başbakan Ersin Tatar, sandık başında ne istedi?

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunda Ersin Tatar oy kullanırken ne istedi?

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda sandığa giderek oyunu kullandı. Tatar, Şehit Tuncer İlkokulu 140 numaralı sandıkta oyunu kullanırken kısa bir demeç verdi, yurttaşlardan ve sağlık personelinden isteği oldu. 

Mustafa Akıncı ile yarışta arkasına Yeniden Doğuş Partisi'nin desteğini alan Ersin Tatar, yurttaşlardan sandığa gitmelerini istedi. Ersin Tatar, ilk turda yüzde 58 seçmen katılım oranınını çok düşük bulduğunu yineledi. Tatar “Katılım çok olmalı, bunun erken seçimi yok. Seçim yüksek katılımla gerçekleşmeli.” dedi. 

KARANTİNADAN SANDIĞA

Ersin Tatar, ülkedeki corona virüs vakalarının varlığını da hatırlatarak, karantinalarını tamamlayan vatandaşların da bu seçime katılım gösterebileceğini ifade etti. Tatar, sağlık çalışanlarının, bugün yapılacak testler konusunda hızlı olmaları gerektiğini, böylece karantinası tamamlanan vatandaşların da oy vermek üzere sandık başında olması gerektiğini söyledi.

Seçim sandıklarının, oy kullanma alanlarının korona virüs tedbirleriyle yurttaşlar için güvenli hale getirildiğini belirten Tatar “Pandemi yok gibi bir durumdayız ve oy kullanma merkezlerinde alınan önlemler ortadadır. Halkımız sandık başına gitme konusunda tereddüt etmemeli." dedi. 

HERKESİN CUMHURBAŞKANI 

Kıbrıs Türk halkının iradesinin sandığa yansımasının önemini belirterek, “Bugüne kadar doğru kararın ne olduğunu anlatmaya çalıştık; bütünleştirici, uzlaşıcı, herkesin cumhurbaşkanı olacak kişiyi seçmeliyiz” diye konuştu.