Dünya
31 Ara 2020 10:01 Son Güncelleme: 31 Ara 2020 10:20

Koronavirüs tedbirleri kapsamında KKTC'de sokağa çıkma yasağı! Kararlar sert!

KKTC'de koronavirüse karşı yapılan mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı getirildi. Sağlık Bakanlığı'nın açıklaması sadece sokağa çıkma yasağını değil diğer yeni tedbirleri de içeriyor. İşte o yeni tedbirler...

Koronavirüs tedbirleri kapsamında KKTC'de sokağa çıkma yasağı! Kararlar sert!

KKTC'de koronavirüs tedbirlerik kapsamında sert kararlar alındı. Artan vakalar nedeniyle alınan sıkı tedbirleri Sağlık Bakanlığı duyurdu. KKTC genelinde 4 Ocak tarihine kadar gece 22.00 ile sabah 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı getirildi.

Ülkeye girişlerdeki karantina uygulaması da 31 Ocak 2021'e kadar uzatıldı.

EVLERDE 10 KİŞİ SINIRLAMASI

KKTC Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı ek tedbirlere göre, bugünden itibaren 3 Ocak'a kadar evlerde 10'dan fazla bir araya gelmesi yasaklandı. Aynı tarihe kadar düğün, sinema, toplu ibadet ve benzeri faaliyetler de durduruldu.

Ülkeye girişlerdeyse 10 Ocak'a kadar diplomatik geçişler hariç, tüm geçişler karantinaya tabii olacak.

ERKEN YARIYIL TATİLİ

Okullarda artan koronavirüs vakaları nedeniyle en çok merak edilen yarıyıl tatilin erkene alınıp alınmayacağıydı. Geçtiğimiz gün Bakanlar Kurulu Toplantısı ardından Başbakan Saner, vakalar artarsa tatilin öne çekilebileceğini söylemişti. Bulaşıı Hastalıklar Üst Komitesi konuyu tekrar değerlendirdi. Alınan tedbirler arasda okulların erken yarıyıl tatili de yer aldı.  Tüm ilk ve orta öğretim okullarında yarıyıl tatilinin 4-15 Ocak tarihleri arasında olması kararlaştırıldı. Dershane, etüt gibi faaliyetler de 18 Ocak'a kadar durduruldu.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi 4 Ocak 2021'de yeniden durum değerlendirmesi yapacak.