Güncel
10 Şub 2021 08:35 Son Güncelleme: 10 Şub 2021 09:22

Küstah Miçotakis'e Tatar'da şamar gibi cevap "Kıbrıs'ı kan gölüne Yunanistan çevirdi"

Küstah Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in adanın Türk işgalinde olduğunu sözlerine şamar gibi cevap verdi: "Kıbrıs'ın kan gölüne dönüşmesinin sorumlusu Yunanistan'dır"

Küstah Miçotakis'e Tatar'da şamar gibi cevap "Kıbrıs'ı kan gölüne Yunanistan çevirdi"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in Türkiye hakkındaki küstah söylemlerine karşı çıkarak, "Kıbrıs'ın kan gölüne dönüşmesinin sorumlusu Yunanistan'dır" dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in Türkiye hakkındaki küstah söylemlerine karşı çıkarak, "Kıbrıs'ın kan gölüne dönüşmesinin sorumlusu Yunanistan'dır" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in Türkiye'yi işgalcilikle suçladığı küstah söylemlerine karşı çıktı.

Tatar, "Kıbrıs'ta esas işgalci olan EOKA terör örgütünü kuran, Akritas Planı doğrultusunda Kıbrıs Türk halkını yok etmek için başlatılan Rum saldırılarını destekleyen ve organize eden, Kıbrıs'ın Yunanistan'a ilhakını gerçekleştirmek için 15 Temmuz 1974 darbesini düzenleyen Yunanistan'dır" dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs konusuyla ilgili gayri resmi 5 + BM toplantısının gerçekleşmesi yönünde girişimler devam ederken, bulunacak çözüm modeliyle ilgili kararlı duruşlarını devam ettirdiklerini belirtti.

"GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

"Duruşumuzdan geri adım atacak değiliz" ifadelerini kullanan Tatar, "Kararlılığımız halkımızın siyasi eşitliğini, egemenliğini, Türkiye'nin etkin ve filli garantörlüğü ile Türk askerini Kıbrıs'taki varlığını korumak, halkımızı azınlık durumuna düşürmemek ve tek gerçekçi çözüm yolu olan egemen iki ayrı devlet modelini hayata geçirmek yönündedir" dedi.

Kıbrıs'ın gerçeklerine uygun olan egemen iki ayrı devlet modelini hayata geçirebilmek için uğraşlarına devam ettiklerini belirten Tatar, "Rum-Yunan ikilisinin çözüm karşıtı tahrikleri de devam ediyor. Bunun en son örneği de Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in Güney Kıbrıs ziyaretinde yaşanmıştır" ifadelerini kullandı.

"RUM-YUNAN İKİLİSİNİN GERÇEK DIŞI İDDİALARI DİYALOG VE GÖRÜŞMELERİ DİNAMİTLEYİCİ NİTELİKTE"

Cumhurbaşkanı Tatar, "Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasaidis'in birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısında yapmış oldukları açıklamalar Rum-Yunan zihniyetinin değişmediğini ve değişmeyeceğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. BM Genel Sekreterinin gayri resmi 5+BM toplantısının gerçekleşmesi yönünde girişimleri devam ederken, Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs Türk tarafı ile Türkiye'ye yönelik gerçek dışı iddiaları ve suçlamaları diyalog ile görüşmeleri dinamitleyici niteliktedir" dedi.

"TÜRKİYE'NİN GARANTÖRLÜĞÜ VE TÜRK ASKERİNİN KIBRIS'TAKİ VARLIĞI DEVAM ETTİĞİ SÜRECE EMELLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR"

Tatar, "Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis yaptığı açıklamada 1960 garanti sistemini hedef alırken, Türkiye'nin garantörlüğü ile Türk askerinin Kıbrıs'tan uzaklaştırılmasını içeren bir çözümü hedeflediklerini belirtmiştir. Anastasiadis'in bu açıklaması Rum tarafının değişmez hedefi olurken, 1962 yılından bu yana Türkiye'nin garantörlüğünü kaldırma yönünde devam ettirdikleri faaliyetlerin günümüze yansımasıdır. Türkiye'nin garantörlüğünün ve Türk askerinin Kıbrıs'taki varlığı devam ettiği sürece emellerine ulaşamayacaklarını çok iyi bilmektedirler" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE KIRMIZI ÇİZGİMİZ"

Türkiye'nin Barış Harekatı ile tüm Kıbrıs'a barış ve huzur getirdiğini dile getiren Tatar, Türkiye'nin garantörlüğü ile Türk askerinin Kıbrıs'taki varlığının, Kıbrıs Türk halkının en büyük güvencesi ve kırmızı çizgisi olduğunu ifade etti. Tatar, Kıbrıs Türk halkının asla Türkiye'nin garantörlüğü ile Türk askerinden vazgeçmeyeceğini kaydetti.

"RUM-YUNAN İKİLİSİ GÖRÜŞMELERİN ÇÖKMESİNE NEDEN OLDU"

Tüm müzakere süreçleri boyunca Türkiye'nin garantörlüğünün kaldırılmasını, Türk askerinin Kıbrıs'tan uzaklaştırılmasını talep eden ve Kıbrıs Türk halkına azınlık hakları öneren Rum-Yunan ikilisinin bu tutumunun kabul edilemeyeceğini bildiren Tatar, "Son olarak Mont Pelerin ile Crans Montana görüşmelerinde de 'sıfır asker- sıfır garanti' dayatmasında bulunan, Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliği ile egemenliğini kabul etmeyen Rum-Yunan ikilisi bu görüşmelerin çökmesine neden olmuştur" ifadelerini kullandı.

"BU YOLDA DA YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Tatar, "Bunların yanı sıra Annan Planı referandumu ve Crans Montana'da yaşananlar federasyona dayalı çözüm modelinin tükendiğini de gözler önüne sermiştir. Rum'un azınlığı olmaya karşı çıkan Kıbrıs Türk halkı, egemen iki ayrı devlete dayalı çözüm modelinin hayata geçmesini istemektedir. Son Cumhurbaşkanlığı seçiminde de iradesini bu yönde kullanmıştır. Temennimiz ve uğraşımız Rum zihniyetinin değişmesi, Kıbrıs'a ve bölgeye huzuru getirecek egemen iki ayrı devlete dayalı çözüm modelinin kabul edilmesidir. Kıbrıs sorununa çözüm bulunması girişimlerinde en gerçekçi yol budur. Bu yolda da yürümeye devam edeceğiz" dedi.