Politika
15 Kas 2020 08:00 Son Güncelleme: 15 Kas 2020 08:06

Ersan Saner açıkladı... UBP-YDP-DP Üçlü koalisyonu geliyor gibi...

Ersan Saner, hükümet kurma çalışmalarının ikinci turunda "üçlü koalisyon geliyor" mesajını verdi. İkinci kez YDP ve DP görüşen ardından da yapılan üçlü toplantıdan olumlu mesaj geldi.

Ersan Saner açıkladı... UBP-YDP-DP Üçlü koalisyonu geliyor gibi...

UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner, üçlü koalisyonun sinyalini verdi. KKTC'nin yeni hükümetinde UBP-YDP-DP üçlü koalisyonu kurulacak gibi... 

KKTC Cumhuraşkanı Ersin Tatar'dan 7 Kasım'da görevi alan Saner Saner, ikinci turda YDP’yi ve DP’yi ziyaret etti. Ardından da üç parti temsilcisinin katıldığı 'üçlü görüşme' yapıldı. 

Saner ve beraberindeki heyeti Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ve Demokrat Parti (DP) liderleriyle hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde ikinci kez görüştü.

ÜÇLÜ KOALİSYON MÜMKÜN

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Ersan Saner, üçlü görüşmenin ardından görüşmelerin olumlu geçtiğine dair açıklama yaptı: 

“Bırakınız uzun vadeli istikrar içinde çalışabilecek bir hükümeti, bugün ülkenin acil sorunlarının çözümlenmesi için bir hükümete ihtiyaç vardır. Dolayısıyla herkes sorumluluk bilinci ile hareket etmeli sorunları çözebilecek bir hükümet oluşumuna katkı sağlamalıdır. Hükümeti kurmakla görevlendirilen Ulusal Birlik Partisi Genel Başkan Vekili olarak, tüm partilerimize eşit mesafede temaslarımı sürdürmekteyim. Bu bağlamda ben ve partimizden bir heyet, bugün Yeniden Doğuş Partisi ve Demokrat Parti ile ayrı ayrı görüştük.

Ardından üçlü bir toplantıda ben, Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı ve Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu bir araya geldik.

Bu görüşmeler sonucunda ülkenin ivedi sorunlarını çözmek ve ülkeyi makul bir süre sonra erken seçime götürmek üzere bir üçlü koalisyon hükümetin kurulmasının mümkün olduğu noktasına gelmiş bulunuyoruz.

Ancak gerek bizim gerekse diğer iki partinin kendi içinde değerlendirmesi gereken hususlar, hassasiyetler söz konusudur. Dolayısı ile henüz bir üçlü koalisyon hükümetinin kurulduğunu söylemek henüz mümkün değildir.”

Ersan Saner ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ile görüşmesi tamamlandıktan sonra açıklama yapıldı. Ersan Saner, YDP ile görüşmesinin ardından açıklama yaparak erken seçim ile ilgili hiçbir tereddütlerinin olmadığını belirtti.

Üçlü koalisyon olması halinde erken seçim için üç başkanında birlikte konuşması gerektiğine değinen Saner, Hükümetin kurulması için bir sıkıntı olmadığını da aktardı.

Saner, “Ülkemizin bu ekonomik şartlarda hükümete kavuşabilmesi için yoğun bir tempoyla çalıştık. YDP’ye çok teşekkür ederim” dedi.

Saner ve beraberindeki heyet daha sonra sDemokrat Parti'yi (DP) ziyaret etti.