Güncel
05 Kas 2020 07:45 Son Güncelleme: 05 Kas 2020 08:20

Ersin Tatar ABD Büyükelçisini kabulünde Rumlar'a ince bir "ayar" yaptı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ABD'nin Lefkoşa Büyükelçisi Judith Gail Garber ile görüştü. Garber'i makamında kabul eden Tatar, bu görüşmede öyle bir şey yaptı ki, politika duayenleri bunu Rumlara ince bir "ayar"olarak yorumladı.

Ersin Tatar ABD Büyükelçisini kabulünde Rumlar'a ince bir "ayar" yaptı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi görüşmesiyle Rumlara ince "ayar" yaptı. Tatar, Büyükelçisi Judith Gail Garber'i Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Görüşme iki saat sürdü. 

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ABD Büyükelçisi Garber, Tatar’ı Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesinden dolayı kutladı. Kabulde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar geçtiğimiz gün bir araya geldiği Rum lider Nikos Anastasiadis görüşmesine de değindi. Türkiye'nin önerdiği beşli toplantı ve Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu durum ile önümüzdeki dönemde yer alması muhtemel genişlemeler üzerinde de Büyükelçi Garber ile görüş alışverişinde bulunuldu.

ABD’deki Başkanlık seçimleri ve bunun Kıbrıs ve bölge açısından muhtemel etkileri üzerinde de durulan görüşmede, Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkleri üzerindeki izolasyon ve kısıtlamaları da gündeme getirdi.

Yukarıdaki yazılanlar o görüşmeyede dair bilinenler. Bir de potika kurtlarının anlayabileceği derin bir mesaj vardı Tatar'ın ABD Büyükelçisi'ni kabulünde. Siyaset resmini iyi okuyan ve Tatar'ı da iyi tanıyan uzmanlar görüşmenin süresine ve zamanlamasına dikkat çektiler. 

HER İKİSİYLE DE 2 SAAT

Geçtiğimiz gün Rum lider ile gayrıresmi buluşmanın süresi de 2 saat olarak gerçekleşmişti. ABD Büyükelçisi ile yapılan görüşme de... Siyaset kurtları Ersin Tatar'ın aslında ABD Büyükelçisi ile daha kısa bir görüşme yapabilecekken bunu 2 saate çıkarmasını Rumlara ince ayar olarak yorumladılar. ABD Büyükelçisi ile Rum lider Anatasiadis'i aynı 'kefeye' koyma olarak değerlendiren uzmanlar "Tatar, Anastasiadis'e büyükelçi seviyesinde değer verdiği mesajını iletti" dediler.